شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در سال 2024

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک


آشنایی با شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

آیا شما هم به دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک هستید؟ فضای اید‌ه‌آل سرمایه‌گذاری، اقتصاد روبه‌توسعه، آینده روشن بازار املاک و البته امکان اخذ اقامت و پاسپورت کشور ترکیه سبب شده تا در چند سال اخیر ایرانی‌‌ها به عنوان یکی از خریداران ملک در ترکیه شناخته شده و سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای انجام دهند.

البته پروسه دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه از طریق خرید ملک شرایط خاص خود را داشته و لازم است پیش از اقدام در این زمینه حتماً از قوانین خرید ملک در ترکیه شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید در کنار لذت‌بردن از مزایای اقامت در این کشور، یک سرمایه گذاری موفق و پرسود را تجربه کنید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روند اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

دریافت اقامت موقت ترکیه با خرید ملک

حال که تصمیم دارید برای خرید ملک در ترکیه اقدام کرده و سپس درخواست اخذ اقامت ترکیه بدهید، باید بدانید بر اساس جدیدترین شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان شما با خرید ملک به ارزش حداقل ۲۰۰ هزار دلار می‌توانید اقامت موقت ۱ الی ۲ ساله و قابل‌تمدید برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دریافت کنید.

تمدید این نوع اقامت تا زمانی که ملک تحت مالکیت شما باشد امکان پذیر خواهد بود. توجه داشته باشید بعد از ۵ سال اقامت موقت در این کشور (با رعایت شرط حضور ۱۱ ماه از سال و پیروی از قوانین مربوطه) می‌‌توانید به منظور دریافت اقامت دائم ترکیه درخواست دهید.

دریافت اقامت موقت ترکیه با خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک

در این بخش از بررسی شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید بدانید که وزارت کشور ترکیه شهروندی و تابعیت این کشور را به اشخاصی اعطا می‌کند که ملکی به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار در این کشور خریداری کنند.

لازم به ذکر است پاسپورت ترکیه در میان دیگر پاسپورت‌های جهان رتبه ۳۵ را دارد. آیا می‌دانید با اقامت ترکیه به کدام کشور‌ها می‌توان سفر کرد؟ شما با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به ۷۴ کشور بدون نیاز به ویزا و ۵۰ کشور با دریافت ویزا در بدو ورود سفر کنید.

بعد از ۳ سال اقامت دائم (با رعایت شرط حضور ۱۱ ماه از سال) نیز می‌‌توانید برای اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه اقدام کنید. همچنین ترکیه وضعیت تابعیت دوگانه را به رسمیت شناخته و شما با اخذ تابعیت این کشور می‌توانید تابعیت قبلی خود را حفظ کنید.

برای اخذ اقامت ترکیه نباید از این نکات غافل شوید!

طبق شرایط جدید اقامت ترکیه، اگر قصد دارید از مسیر خرید ملک به اقامت و شهروندی این کشور دست پیدا کنید، باید به برخی نکات توجه ویژه داشته باشید که به شرح زیر هستند:

 • خریداران با تابعیت خارجی نمی‌توانند بیش از ۳۰ هکتار ملک در ترکیه خریداری کنند و در هر ناحیه امکان خرید حدود ۱۰ درصد زمین برای خارجی‌ها فراهم است.
 • به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، تا ۳ سال نباید ملک را به فروش برسانید.
 • اگر در ترکیه زمین خریداری کنید، باید حداکثر تا ۲ سال مراحل ساخت‌وساز آن را تکمیل کنید.
 • برای اخذ اقامت، ملک موردنظر نباید در مناطق ممنوعه ترکیه باشد. برای مثال این مناطق در استانبول شامل اسنیورت، فاتیح، آوجیلار، عمرانیه، شیله، شیشلی و… هستند.
 • بر اساس شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان باید حتماً ملک را از یک شهروند ترک خریداری کنید.

با توجه به اینکه امکان تغییر در قوانین و مقررات اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک وجود دارد، شما می‌توانید جهت اطلاع از لیست کامل مناطق ممنوعه ترکیه و جدیدترین شرایط و مدارک لازم با کارشناسان ما در مجموعه افدل گروپ در ارتباط باشید.

مراحل دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

آیا با مراحل و نحوه اقامت ترکیه با خرید ملک آشنایی دارید؟ روند اخذ اقامت ترکیه از مراحل مهمی‌ برخوردار است که به شرح زیر هستند:

 • در اولین قدم باید به صورت حضوری برای مشاهده املاک اقدام کرده یا از طریق سایت‌های فروش ملک در ترکیه، ملک موردنظرتان را انتخاب کنید.
 • اگر خانه دلخواه خود را یافتید، باید با کارشناس شهرداری هماهنگ کنید تا ارزش واقعی ملک را برآورد کند؛ زیرا جهت اخذ اقامت ترکیه، مبلغ پرداختی شما مدنظر نبوده و ارزش کارشناسی شده ملک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 • پیش از واریز وجه به‌ حساب فروشند،ه باید گذرنامه خود را برای ترجمه به اسناد رسمی‌ ببرید. بعد از تأیید واریز وجه، قرارداد خرید ملک میان طرفین امضا می‌شود.
 • بعد از ارزش گذاری و دریافت تأییدیه، خریدار و فروشنده باید هرکدام ۲ درصد از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض بپردازند تا نقل‌وانتقال سند انجام شود.
 • بعد از کسر مالیات پول به‌حساب فروشنده واریز شده و شما می‌توانید سند ملک را دریافت کنید.
 • در قدم بعدی برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌توانید درخواست خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید. در صورت داشتن شرایط لازم اقامت و پاسپورت این کشور به شما اعطا می‌شود.
مراحل دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

مالیات خرید ملک در ترکیه

در ترکیه نیز مانند دیگر کشور‌ها خرید ملک با هزینه‌های مضاعفی همچون مالیات همراه است که شما به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک لازم است در این مورد اطلاعات کافی داشته باشید. در جدول زیر به انواع مالیات خرید ملک در ترکیه اشاره شده است.

مالیات بر ارزش افزوده بین ۱ الی ۱۸ درصد (بر اساس متراژ و نوع کاربری ملک) است.
مالیات ثبت سند مالکیت این مالیات را اداره سند ترکیه (TAPU) در زمان ثبت سند از خریدار دریافت می‌کند. حدود ۴ درصد مبلغ درج شده در قرارداد فروش یا سند ملک است.
مالیات بر سود ملک پرداخت این مالیات بر عهده فروشنده بوده و به املاکی که در کمتر از ۵ سال گذشته به سود رسیده‌اند تعلق می‌گیرد.
مالیات سالانه ملک در ترکیه در پایان هر سال باید پرداخت شود و بر اساس متراژ ملک محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید به برخی اتباع خارجی خریدار ملک در ترکیه، امتیاز معافیت مالیاتی تعلق می‌گیرد و این افراد جزو دسته‌های زیر هستند:

 • افرادی که اقامت یا پاسپورت ترکیه را ندارند.
 • اتباع و مؤسسات خارجی که مقیم ترکیه نیستند.
 • اتباع خارجی که برای اولین بار قصد دارند در ترکیه ملک خریداری کنند.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد امور مالیاتی املاک در ترکیه برای ایرانی‌‌ها با مشاوران افدل گروپ که از سابقه درخشانی در این زمینه برخوردار هستند راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

مالیات خرید ملک در ترکیه
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

ارزان‌ترین شهر‌های ترکیه برای خرید ملک

یکی از دغدغه‌‌های اغلب افرادی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را دارند این است که یک خرید ملک مقرون‌به‌صرفه را تجربه کنند. در ادامه به بررسی مناطق ارزان ترکیه جهت خرید ملک خواهیم پرداخت.

ارزان‌ترین شهر‌های ترکیه برای خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

شهر آتینکوم – دیدیم

 قیمت خرید خانه در شهر دیدیم از ۴۵ هزار دلار آغاز شده و از تعداد زیادی ویلا، خانه، آپارتمان و زمین آماده ساخت برخوردار است.

شهر دالامان

 گزینه دیگر برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک با قیمت مناسب دالامان است که از طبیعت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و قیمت ملک در این شهر از ۴۵ هزار دلار آغاز می‌شود.

شهر ترابزون

 شما با صرف هزینه‌ای منطقی می‌توانید در این شهر املاکی همراه با تراس، ویو دریا و مبله پیدا کنید. املاک این شهر به‌اندازه شهر‌هایی همچون استانبول و سواحل مدیترانه موردتوجه نبوده و از این رو با قیمت‌های پایین‌تری به فروش می‌رسند.

شهر سامسون

اگر به دنبال اقامت ترکیه از طریق خرید ملک هستید، باید بدانید شهر سامسون از شهر‌های قدیمی‌ ترکیه با جمعیت بالا است که هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و املاک ارزان قیمتی برای خرید دارد.

شهر ماردین

 این شهر با جمعیت ۸۰۰ هزار نفری جزو ارزان‌ترین گزینه‌ها جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملاک است.

شهر آلانیا

آلانیا یکی از ارزان‌ترین شهر‌های ترکیه جهت خرید ملک بوده و برای خریدارانی که برای تعطیلات سالانه به دنبال خرید خانه هستند بسیار مناسب است. در آلانیا قیمت ملک به طور متوسط از ۳۴.۸۰۷ لیر برای هر مترمربع آغاز می‌شود.

شهر سیواس

 سیواس شهری باستانی با قدمت و تمدن بالا است که در بخش آسیایی ترکیه قرار دارد. قیمت ملک و خانه در این شهر به طور میانگین به ازای هر مترمربع از ۱۵۰۰۰ لیر شروع می‌شود.

شهر استانبول

 با اینکه قیمت ملک در بسیاری از مناطق استانبول بالا است؛ اما شما می‌توانید در مناطقی همچون اسنیورت، سلطان بیلی، چاعلایان، سیلیوری، سلطان قاضی، پندیک، توزلا، اسنلر، سانجاک تپه و… خانه‌‌هایی با قیمت به‌صرفه خریداری کنید.

تجربه یک سرمایه گذاری سودآور با افدل گروپ

داشتن یک سرمایه گذاری موفق و آینده‌دار در بازار املاک ترکیه، نیازمند شناخت کافی از شرایط بازار، سیاست‌های دولت و جدیدترین قوانین خرید ملک و اخذ اقامت در ترکیه است که با وجود تیم تخصصی افدل گروپ دیگر نیازی نیست دغدغه‌ای از این بابت داشته و با وجود پیشنهادات جذابی که به شما ارائه می‌کنیم بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک را دارید، می‌توانید از طریق مشاوره‌های تخصصی کارشناسان باتجربه مجموعه ما از آخرین وضعیت قیمت ملک در ترکیه آگاه شده و جهت اخذ اقامت و پاسپورت این کشور، یک ملک مناسب در کمترین زمان خریداری کنید.

وکلای مجرب تیم ما از ابتدا تا انتهای مسیر اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک همراه شما بوده و در کلیه امور حقوقی، قوانین و مالیات‌های خرید ملک شما را راهنمایی خواهند کرد.

تجربه یک سرمایه گذاری سودآور با افدل گروپ
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

سخن پایانی

وضعیت روبه‌رشد بازار املاک، کیفیت بالای زندگی و شرایط مناسب اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک موجب شده است، امروزه افرادی که قصد اخذ اقامت و پاسپورت این کشور را را دارند، این مسیر را انتخاب کرده و برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه اقدام کنند.

از این رو ما در این مطلب به هرآنچه لازم است پیش از اقدام برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک بدانید پرداختیم.

سؤالات متداول

۱. اقامت‌های ملکی در ترکیه را تا چه زمانی می‌توان تمدید کرد؟

طبق قوانین اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، تا زمانی که ملک تحت مالکیت شما باشد، می‌توانید اقامت را تمدید کنید.

۲. آیا اقامت‌های ملکی در ترکیه به شهروندی تبدیل می‌شوند؟

خیر شما با داشتن اقامت موقت ترکیه توانایی دریافت شهروندی را نخواهید داشت.

۳. حداقل ارزش ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه چقدر است؟

حدود ۴۰۰ هزار دلار آمریکا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *