شرایط و قوانین جدید مهاجرت به آلمان را بشناسید!

آیا می‌دانستید که آلمان پنجمین کشور ایده‌آل جهان برای زندگی است و مهاجرت به آلمان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای شهروندان کشورهای دیگر مانند ایران محسوب می‌شود؟ سیستم آموزشی باکیفیت، اقتصاد پایدار و فرصت‌های شغلی متنوع از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آلمان در بین مهاجران هستند.

اگر شما هم به دنبال یک وکیل مهاجرت به کشور آلمان هستید تا آینده خود را در یکی از بهترین کشورهای جهان بسازید، می‌توانید با کارشناسان ما در افدل تماس بگیرید تا شما را با شرایط مهاجرت بر اساس هدفتان آشنا کنند.

برای مهاجرت به آلمان چه کار باید کرد ؟!

فرم ما رو پُر کن و منتظر تماس کارشناس‌های افدل گروپ باش!

شرایط جدید مهاجرت به آلمان

اگرچه راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور آلمان وجود دارند و هر کدام شرایط خاصی را لازم دارند؛ اما همچنان شباهت‌هایی را برای شرایط مهاجرت می‌توان در بین آنها پیدا کرد. شرایط عمومی از ارائه ویزای آلمان تا مدارک دیگر را شامل می‌شود.

به طور کلی شرایط مهاجرت به کشور آلمان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اثبات تمکن مالی
 • داشتن بیمه سلامت
 • تسلط اولیه به زبان آلمانی
 • داشتن ویزای کشور آلمان

اثبات تمکن مالی

هر هدفی را که برای مهاجرت به آلمان انتخاب کنید، باید ثابت کنید که حداقل تمکن مالی تعیین شده را برای روش انتخابی خود دارید. این شرط را همه متقاضیان باید برآورده کنند؛ اما صرف نظر از هدف مهاجرت شما، باید ثابت کنید که می‌توانید خود را در آلمان تأمین مالی کنید.

حتی اگر در کشور آلمان شغل داشته باشید، لازم است تا یک بودجه اولیه جهت تأمین هزینه‌های خود در زمان اقامت را اختصاص دهید تا زمانی که درآمد داشته باشید.

داشتن بیمه سلامت

بدون پوشش بیمه درمانی مناسب نمی‌توانید به آلمان مهاجرت کنید؛ راه پیشنهادی ما، دریافت بیمه درمانی آلمان است؛ زیرا نمی‌توانید مطمئن باشید که آیا مقامات آلمانی بیمه درمانی خارجی را می‌پذیرند یا خیر. اطلاعات بیشتر در مورد بیمه درمانی برای مشاغل آزاد، کارمندان و مهاجران را از منابع معتبر پرس‌وجو کنید.

تسلط اولیه به زبان آلمانی

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید، باید زبان آلمانی بدانید. چهارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها دارای سه سطح مهارت زبان A، B و C بوده و هر یک دارای دو بخش است. مهارت زبان شما به A1/A2 یا پایه، B1/B2 یا مسلط به زبان و C1/C2 یا مهارت‌های زبانی پیشرفته تقسیم می‌شود.

برای مهاجرت به آلمان از طریق کار، تحصیل یا سرمایه‌گذاری باید در امتحانات شرکت کرده و آن‌ها را تا A1 یا B1 بگذرانید. اگر می‌خواهید اقامت دائم بگیرید، به مهارت بالاتری در سطح C1 یا C2 نیاز دارید.

داشتن ویزای آلمان

اتباع کشورهایی مانند ایران قبل از ورود به آلمان ملزم به درخواست و دریافت ویزا هستند. تمامی اتباع دیگر برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند و می‌توانند پس از ورود بدون ویزا به آلمان برای اجازه اقامت اقدام کنند. انواع ویزای آلمان برای مهاجرت به این کشور را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

انواع ویزای کشور آلمان

ویزای تحصیل آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای کار آلمان

ویزای دانشمند مهمان آلمان

ویزای کارآموزی آلمان

ویزای همراه آلمان

برای مشاوره تخصصی در مورد شرایط دریافت تمامی ویزاهای آلمان و مدیریت حرفه‌ای درخواست خود، همکاری با متخصصان حقوقی در گروه قانون مهاجرت افدل گروپ را در نظر بگیرید. کارشناسان ما، مشاوره تخصصی در مورد شرایط مهاجرت به آلمان از جمله ویزا و مجوزهای اقامت در آلمان را ارائه می‌دهند.

راه‌های مهاجرت به آلمان

با توجه به اینکه روش‌های مختلفی برای مهاجرت شما به کشور آلمان وجود دارند، لازم است تا تمامی شرایط خود را بر اساس هدفتان در نظر گرفته و اطلاعات دقیقی در این رابطه کسب کنید.

به طور خلاصه روش‌های مهاجرت به آلمان شامل موارد زیر می‌شوند:

·        مهاجرت کاری

·        مهاجرت تحصیلی

·        مهاجرت از طریق کارآفرینی

·        مهاجرت برای دیدارهای خانوادگی

·        مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت کاری به آلمان

آلمان کمبود کارگران ماهر را برای صنایع مختلف خود اعلام کرده و با پیری جمعیت خود مواجه است و به طور مداوم به دنبال کارکنان پزشکی، متخصصان فناوری اطلاعات، مهندسان و سایر متخصصان واجد شرایط است؛ از این رو اگر تخصص و مهارت خاصی دارید، مهاجرت کاری گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

به منظور تشویق افراد متخصص به مهاجرت به کشور آلمان، مقامات مهاجرت خارجی شرایط سخت‌گیرانه برای رفتن به آلمان و پیدا کردن کار را کاهش داده‌اند؛ بنابراین یکی از محبوب‌ترین راه های مهاجرت به آلمان، پیدا کردن یک شغل مناسب در این کشور است.

مراحل مهاجرت کاری به آلمان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 •      یافتن مشاغل مناسب برای اتباع خارجی
 •      اقدام  برای ویزای کار (اشتغال)
 •      مهاجرت و دریافت مجوز اقامت کاری

علاوه بر این، برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید موارد زیر را ثابت کنند:

 •      کمبود کارمندان از اتحادیه اروپا یا آلمان وجود دارد و موقعیت شغلی مورد نظر خالی است.
 •      کارمند از نظر محیط کار و میزان درآمد مثل سایر کارمندان آلمانی باشد.
 •      کارمند همه تجربه کاری و شرایط تحصیلی لازم را برای موقعیت شغلی برآورده کند.
 •      شرکتی که کارمند را استخدام می‌کند، همه نیازهای دولت آلمان و مقامات مربوطه را برآورده کند.

به عنوان یک کارمند در آلمان تا زمانی که اجازه اقامت شما معتبر است، فرصت کار خواهید داشت. اگر کارفرمای شما بخواهد رابطه کاری شما را حتی پس از نزدیک شدن به انقضای مجوز کار ادامه دهد، می‌توانید برای تمدید یا پس از یک دوره معین درخواست دهید؛ همچنین می توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

با این حال، اگر شما یک کارگر غیر ماهر هستید، مهاجرت به آلمان برای کار بسیار دشوارتر خواهد بود. اگر در طول فرایند مهاجرت خود با مشکلات قانونی مواجه شدید، بهتر است بدون کمک حقوقی وارد عمل نشوید. توصیه می‌کنیم زمانی که در طول اقامت خود در آلمان با مشکلات قانونی مواجه شدید، با وکلای ما تماس بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

بسیاری از مهاجران از این موضوع آگاه نیستند که کشور آلمان آموزش رایگان ارائه می‌دهد. برخلاف کشورهایی مانند ایالات متحده که هزینه‌های تحصیلی گزافی دارند، دانشگاه‌های آلمان یا شهریه بسیار پایینی دارند یا هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل، آلمان یک مکان محبوب برای مهاجرت تحصیلی است.

برای مهاجرت به آلمان جهت دریافت مدرک دانشگاهی باید ویزای تحصیل در این کشور را دریافت کنید. اگر ویزای تحصیلی خود را برای آلمان دریافت و مدرک خود را تکمیل کنید، می‌توانید برای مدت محدودی در آلمان بمانید تا به دنبال کار بگردید.

اگر بتوانید در این مدت شغل پیدا کنید، اجازه دارید در آلمان بمانید. گزارش‌ها نشان می‌دهند که تا 54 درصد از همه دانشجویانی که تحصیلات خود را در آلمان تمام می‌کنند، در این کشور می‌مانند و برای کار در آلمان یک شغل پیدا می‌کنند.

توجه کنید که شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان بر اساس رشته و مقطع تحصیلی و همچنین مرکز آموزشی مورد نظر شما متفاوت است و باید قبل از اقدام از جدیدترین شرایط مطلع شوید.

مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی

اگر شما یک سرمایه‌گذار و علاقه‌مند به زندگی و کار در کشور آلمان هستید، پس شانس با شما یار است! کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که فرصت‌های اقتصادی در آلمان ایجاد می‌کنند، اجازه مهاجرت به این کشور را دارند.

با این حال، محدوده خاصی از سرمایه‌گذاری وجود دارد که باید انجام دهید. طبق آخرین اطلاعات به دست آمده این مبلغ 250000 یورو است. علاوه بر این، لازم است تا ویزای خوداشتغالی آلمان را بگیرید که در دسته ویزاهای کاری این کشور قرار می‌گیرد.

برای دریافت ویزای کارآفرینی آلمان باید موارد زیر را ثابت کنید:

 •      سرمایه مورد نیاز را جهت سرمایه‌گذاری در اختیار دارید.
 •      سرمایه‌گذاری شما در جهت برآورده کردن منافع اقتصاد آلمان است.
 •      سرمایه‌گذاری شما در کشور مورد نیاز است.

اگر وضعیت خود را به عنوان یک کارآفرین در آلمان حفظ کنید، پس از 3 سال اجازه تمدید نامحدود اقامت خود را نیز خواهید داشت. تمدید نامحدود اجازه اقامت به این معنی است که هر زمان که بخواهید می‌توانید وارد آلمان شده و هر وقت که خواستید از این کشور خارج شوید.

کارآفرینان از سراسر جهان ایده‌های خود را به بازار پرسود آلمان می‌آورند و در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این حال، به کارآفرینان توصیه می‌کنیم که با یک وکیل مهاجرت به آلمان که می‌تواند بر برنامه‌های کاربردی و طرح‌های تجاری آن‌ها نظارت داشته باشد، همکاری کنند.

مهاجرت به آلمان برای دیدارهای خانوادگی

علل مختلفی وجود دارند که افراد به آلمان مهاجرت می‌کنند؛ اما مجبور هستند تا خانواده خود را ترک کنند. همسر و فرزندان زیر 16 سال می‌توانند برای پیوستن به همسر یا والدین خود به آلمان سفر کنند.

برای واجد شرایط بودن جهت مهاجرت خانواده، همسر باید ثابت کند که متاهل است و فرزندان باید گواهی تولد داشته باشند. کودکان زیر 16 سال لازم نیست که حتماً مهارت‌های زبان آلمانی را کسب کنند؛ زیرا فرض می‌شود که با سنی که دارند، می‌توانند آن را به سرعت یاد بگیرند.

با این حال، برای کودکان بالای 16 سال باید مدرک کافی دال بر مهارت زبان آلمانی و توانایی سازگاری با محیط وجود داشته باشد. همسر برای واجد شرایط بودن باید حداقل مدرک A1 زبان آلمانی را ارائه دهد.

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ در آلمان به سیستم آموزش حرفه‌ای اشاره دارد که نقش مهمی در آماده‌سازی افراد برای حرفه‌های ماهر ایفا می‌کند. این سیستم یادگیری، کلاس درس را با آموزش عملی و حین کار ادغام می‌کند و به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا در حین کسب مدرک، تجربه عملی در زمینه انتخابی خود را کسب کنند.

از شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان می‌توان به داشتن مهارت لازم در زمینه مورد نظر، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح (A2-B1) و مدرک تحصیلی معادل دبیرستان‌های آلمان اشاره کرد.

مجوزهای اقامت در آلمان

زمانی که یکی از ویزاهای مهاجرت را دریافت کردید، اجازه اقامت در آلمان را هم دریافت خواهید کرد. اجازه اقامت می‌تواند به صورت موقت یا دائم باشد. اجازه اقامت موقت به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت‌زمان مشخصی در کشور آلمان اقامت داشته باشید و به کشور خود بازگردند.

اجازه اقامت دائم به این معناست که تبعه خارجی می‌تواند تا زمانی که بخواهد در آلمان بماند و هر زمان که بخواهد این کشور را ترک کرده و به کشور خود بازگردد. با این حال، اجازه اقامت دائم به این معنا نیست که شما یک شهروند آلمانی هستید و از تمامی اختیارات شهروندان این کشور بهره‌مند می‌شوید.

دریافت شهروندی آلمان یک فرایند کاملاً متفاوت است. به طور کلی آلمان دارای دو اجازه اقامت موقت و یک اجازه اقامت دائم است؛ بنابراین باید نوع اقامت و راحت ترین راه مهاجرت به آلمان را با دقت کامل و بعد از مشورت با کارشناسان مربوطه انتخاب کنید.

مجوز اقامت موقت آلمان

این نوع اجازه اقامت برای تمام مقاصد مهاجرتی که در بالا ذکر شدند و برای اهداف دیگر مانند گذراندن دوره‌های آموزشی برای کسانی که می‌خواهند به آلمان بازگردند و کسانی که به دلایل بشردوستانه و سیاسی به آلمان مهاجرت می‌کنند، استفاده می‌شود. مجوز اقامت استاندارد برای مدت مشخصی معتبر بوده و قابل تمدید است.

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU)

کارت آبی اتحادیه اروپا برای کشور آلمان به کارگران خارجی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیستند و دارای مدارک تحصیلی بالایی هستند و می‌خواهند در آلمان کار کنند و این مهارت‌ها را به کار گیرند، صادر می‌شود. مدارک تحصیلی بالا به این معنی است که فرد دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هر رشته‌ای باشد.

برای واجد شرایط بودن جهت دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باید قبلاً شغلی در آلمان پیدا کرده باشید و حداقل حقوق سالانه شما 56800 یورو باشد. البته این مبلغ ممکن است در زمانی که شما این مطلب را مطالعه می‌کنید، تغییر کرده باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا به دارندگان خود این حق را می‌دهد تا با امکان تغییر مجوز اقامت آنها به اقامتگاه دائم به مدت 4 سال در آلمان بمانند؛ بنابراین برای جلوگیری از مشکلات مهاجرت به آلمان باید این قوانین را کامل بدانید.

برای واجد شرایط بودن جهت دریافت اقامت دائم آلمان باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید، شرایط مالی خاصی را برآورده کنید و بیش از 33 ماه در محل کار خود در آلمان کار کرده باشید که به مهارت‌های کسب شده با بالاترین مدارک نیاز دارد.

مجوز اقامت دائم آلمان

اجازه اقامت دائم در آلمان را اجازه اقامت نیز می‌گویند. مجوز تسویه حساب به کسانی داده می‌شود که حداقل به مدت 5 سال دارای مجوز اقامت استاندارد یا کارت آبی اتحادیه اروپا بوده و شرایط زبان خاصی را برآورده کنند. از این رو برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت دائم این کشور باید شرایط لازم را داشته باشید.

مراحل مهاجرت به کشور آلمان

بسته به ملیت، هدف اقامت و شرایط تحصیلی شما، راه‌های قانونی مختلفی برای مهاجرت وجود دارند که با آن‌ها آشنا شدید. در این بخش به بررسی مراحل مهاجرت شما به صورت گام به گام می‌پردازیم.

ارزیابی واجد شرایط بودن

بررسی کنید که آیا شرایط لازم برای اخذ ویزا یا اجازه اقامت در آلمان را دارید یا خیر. برای ارزیابی واجد شرایط بودن از وب سایت رسمی Make it in Germany که سایت رسمی مهاجرت به آلمان است، استفاده کنید.

درخواست ویزا

برای اقامت بیش از 90 روز باید ویزای ملی آلمان را دریافت کنید. با مدارک مورد نیاز از سفارت آلمان اقدام کنید. جزئیات در وب‌سایت مربوط به خدمات آلمان در این زمینه موجود است.

درخواست اجازه اقامت

پس از ورود به سایت، آدرس خود را ثبت کنید و برای اجازه اقامت در اداره مهاجرت محلی درخواست دهید. ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه مهاجرت به آلمان نیز از موارد ضروری هستند که در این مرحله باید به انجام برسانید.

تمدید یا تغییر مجوز اقامت

بسته به شرایط خاص خود، اجازه اقامت را تمدید یا تغییر دهید. درخواست‌ها و مدارک مورد نیاز را قبل از انقضا، ارسال کنید. این مراحل درک جامعی از روند مهاجرت به کشور آلمان را به شما ارائه و موفقیت شما را بعد از دریافت مشاوره تخصصی تیم ما تضمین می‌کنند.

برای مهاجرت به آلمان از کجا شروع کنم؟

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و زندگی در آلمان را انتخاب کرده‌اید، باید روش مناسبی را برای مهاجرت خود انتخاب کنید تا بعداً بتوانید اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنید. کارشناسان ما در افدل در این مسیر کنار شما هستند تا بهترین روش را انتخاب کنید.

از این رو در صورتی که مهاجرتی بی‌دغدغه می‌خواهید و به دنبال بهترین مؤسسه مهاجرت به آلمان هستید، افدل گروپ تمام خواسته‌های شما را برآورده کرده و مشاوره‌های تخصصی خود را در زمینه‌های مهاجرت، دریافت ویزا و پیدا کردن کار در کشور آلمان به شما ارائه می‌دهد.

پس وقت را تلف نکنید و شانس خود را برای رسیدن به رویاهایی که در سر دارید، از دست ندهید! مشاوران ما منتظر تماس شما هستند و بهترین خدمات را به شما ارائه خواهند داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *