مهاجرت به اسپانیا؛ راهی مطمئن برای رسیدن به آرزوهای شما!

مهاجرت به اسپانیا در پیِ فرصت‌های جدید کاری و تحصیلی که برای مهاجران ایجاد کرده، هر ساله صدها هزار نفر در سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. بسیار مهم است که قبل از شروع این ماجراجویی از شرایط مهاجرت و دریافت اقامت این کشور مطلع شوید؛ زیرا برخی از مراحل باید در کشور مبدأ انجام شوند و آشنایی با آن‌ها الزامی است.

برای مهاجرت به اسپانیا چه کار باید کرد ؟!

فرم ما رو پُر کن و منتظر تماس کارشناس‌های افدل گروپ باش!

شرایط مهاجرت به اسپانیا

هیچ دو تجربه مهاجرتی شبیه هم نیستند؛ به همین دلیل است که باید به اطلاعات ارائه شده ما به چشم یک مرجع عمومی نگاه کنید و برای اطلاع از شرایط خاص و متناسب با اهداف خود با کارشناسان ما در افدل گروپ تماس بگیرید.

فرایند دریافت اقامت دائم اسپانیا ممکن است بسته به موقعیت شما متفاوت باشد؛ به همین دلیل مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و در صورت نیاز از مشاوره یک وکیل مهاجرت به اسپانیا استفاده کنید.

مدارک و مراحلی که برای زندگی قانونی در اسپانیا باید داشته باشید؛ عبارت‌اند از:

 • اخذ مجوز اقامت
 • اجاره خانه
 • ثبت‌نام در تأمین اجتماعی
 • دریافت NIE (شناسه هویت خارجی)
 • دریافت TIE (کارت شناسایی خارجی)

مزایا و معایب مهاجرت به کشور اسپانیا

هر سکه دو روی دارد، مهاجرت به کشور اسپانیا نیز همینطور! مهم‌ترین مزایا و معایبی که مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت و ویزای اسپانیا دارند، می‌توان به موارد ذکر شده در جدول زیر اشاره کرد.

مزایای مهاجرت به اسپانیا

معایب مهاجرت به اسپانیا

هزینه مناسب زندگی

هوای گرم

طبیعت بکر

صدور دشوار مجوزهای ساختمانی

خانه‌های مقرون‌به‌صرفه

سختی یادگیری زبان اسپانیایی

مردم مهمان‌نواز و غذاهای لذیذ

 

فرهنگ غنی و متنوع

 

فرصت‌های کاری و تحصیلی

 

مراحل مهاجرت به اسپانیا و دریافت اقامت

فرقی ندارد که مهاجرت کاری به اسپانیا را انتخاب کنید یا بخواهید مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را برای رسیدن به اهداف خود در پیش بگیرید؛ در هر صورت باید یک سری مراحل را به عنوان فرایند کلی مهاجرت خود دنبال کنید و مدارک را به طور کامل ارائه دهید.

1. برای اخذ اقامت خود اقدام کنید

این مرحله اولین و شاید سخت‌ترین قدم در زمان مهاجرت شما باشد؛ زیرا اخذ اقامت اسپانیا به عوامل متعددی بستگی دارد. اقامت شما در کشور اسپانیا ممکن است موقت یا دائمی باشد و انواع مختلفی دارد: اقامت به عنوان یک دانشجو، کارآفرین و یا یک متخصص!

اگر شرایط لازم را برای گرفتن اقامت اسپانیا داشته باشید، می‌توانید هر کدام از این روش‌های مهاجرت به اسپانیا را انتخاب کنید؛ اما هر کدام را که انتخاب کنید، برای اقامت قانونی در کشور باید این فرایند را به پایان برسانید.

2. الزامات اجاره را بررسی کنید

با در دست داشتن اجازه اقامت، آماده انتخاب مکانی برای اجاره باشید. با این حال، پیدا کردن مسکن مناسب در اسپانیا آسان نیست و برای اجاره مکان مطمئن به چند سند نیاز دارید.

مادرید و بارسلونا از جمله گران‌ترین مناطق برای اجاره ملک در اسپانیا هستند که اجاره آنها از حدود 850 یورو شروع می‌شود؛ در حالی که قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ترین آپارتمان‌ها در این کشور در اورنسه (از 350 یورو) و کاستیون (از 400 یورو) شروع می‌شود.

3. در تأمین اجتماعی ثبت‌نام کنید

تأمین اجتماعی نحوه دسترسی شما به بیشتر مزایای زندگی در اسپانیا برای ایرانیان را فراهم می‌کند؛ از خدمات مراقبت‌های بهداشتی رایگان گرفته تا حقوق بازنشستگی همگی به تأمین اجتماعی و ثبت‌نام در آن مربوط می‌شوند.

روش‌های مختلفی برای ثبت‌نام با توجه به شرایط خاص شما در کشور وجود دارد؛ بنابراین قبل از مهاجرت به اسپانیا به پرونده خود دقت کنید و آن را در نظر داشته باشید.

4. یک NIE دریافت کنید

NIE شماره‌ای است که هر خارجی مقیم اسپانیا را شناسایی می‌کند و معادل DNI (شناسه هویت ملی) برای اتباع اسپانیایی است. برای انجام بیشتر تشریفات در کشور این شناسه از شما خواسته می‌شود؛ به عنوان مثال، از افتتاح حساب بانکی تا گرفتن بیمه درمانی با این شناسه به مهاجران ارائه می‌شوند.

از این رو مطمئن شوید که دریافت این شناسه در لیست اولویت‌های شما قرار دارد و قبل از هر کاری نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

5. در فهرست انتخاباتی ثبت‌نام کنید

اگر در فهرست انتخاباتی نیستید، باید حتماً ثبت‌نام خود را انجام دهید. این ثبت‌نام، علاوه بر تأیید مدت اقامت هر فرد در اسپانیا، همه ساکنان یک منطقه را بررسی می‌کند. عدم ثبت‌نام شما می‌تواند منجر به جریمه‌ای تا 150 یورو شود؛ بنابراین این مرحله از مهاجرت به اسپانیا را در نظر داشته باشید.

6. یک TIE بگیرید

TIE یک کارت شناسایی و سندی است که تأیید می‌کند شما مجوز اقامت قانونی در اسپانیا را دارید. این کارت عکس، مشخصات شما و همچنین نوع اقامتی را که در کشور دارید، نشان می‌دهد.

اگرچه بسیاری از مردم این دو را با هم اشتباه می‌گیرند؛ اما TIE با NIE یکسان نیست! TIE تأیید می‌کند که شما یک مقیم قانونی در اسپانیا هستید؛ در حالی که NIE فقط یک شماره شناسایی در سطح اداری است.

7. از هزینه زندگی مطلع شوید

بیشتر مردم در مورد مهاجرت به کشور اسپانیا نگران هستند؛ اما نه در مورد هزینه‌ها! قیمت‌ها بسته به مناطق مختلف کشور بسیار متفاوت هستند. این تفاوت بیشتر از نظر حمل و نقل عمومی و محل اقامت مشهود است؛ اما سایر هزینه‌ها استانداردتر هستند.

زندگی جدید شما در کشوری مانند اسپانیا ممکن است بین 820 تا 1100 یورو در ماه برای هر نفر هزینه در بر داشته باشد.

8. با روش‌های خاص خوداشتغالی آشنا شوید

اگر یک کارآفرین باتجربه هستید، باید بدانید که مراحل مختلفی برای ثبت‌نام به عنوان یک مهاجر خوداشتغال در اسپانیا وجود دارد و این روش مهاجرت به اسپانیا، مزایا و معایبی نسبت به کار در یک شرکت برای شما به همراه دارد.

به عنوان یک خارجی باید معیارهای خاصی مانند عدم اقامت غیرقانونی در کشور، نداشتن سابقه کیفری و داشتن منابع مالی کافی برای اقامت و اسکان خود و سایر موارد را رعایت کنید.

9. با انواع مختلف مالیات در اسپانیا آشنا شوید

اگر فکر می‌کردید که با مهاجرت به اسپانیا پایان مالیات را خواهید دید، متأسفیم که شما را ناامید می‌کنیم؛ زیرا مالیات نیز بخشی از سفر شما در مهاجرت به این کشور خواهند بود. بر اساس وضعیت خود در کشور باید برخی از مالیات‌ها را بپردازید؛ اما برخی دیگر را نه!

بیشتر انواع مالیات در اسپانیا توسط همه مردم باید پرداخت شود؛ اما سایر مالیات مربوط به موقعیت‌های خاص مانند افراد خوداشتغال است. اگر اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را انتخاب کنید، بسیاری از مشکلات را نخواهید داشت؛ اما یک سری شرایط باید رعایت شوند.

10. انواع قراردادهای کاری را بشناسید

اسپانیا کشوری با فرصت‌های شغلی فراوان و راه‌های مختلف برای کسب درآمد است که این موضوع منجر به بستن مدل‌های مختلف قرارداد می‌شود. ایده خوبی است که نگاهی به این قراردادهای کاری بیندازید و بدانید که کدام یک برای شرایط شما مناسب‌تر است.

مهم‌ترین موضوع این است که درک کنید که شما از حقوق و تعهدات کاری مشابه هر تبعه اسپانیایی برخوردار هستید؛ فراتر از این که باید مدارک مربوط به اقامت خود را ارائه دهید تا بتوانید برای کار درخواست دهید.

افتتاح حساب بانکی در اسپانیا

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید، باز کردن یک حساب بانکی تقریباً پس از رسیدن به آنجا زندگی شما را آسان‌تر می‌کند. حتی اگر برای هزینه‌های روزانه خود به آن نیاز نداشته باشید، به سرعت متوجه خواهید شد که یک حساب بانکی اسپانیایی برای پرداخت مالیات و صورتحساب، دریافت چک حقوق یا خرید ملک در اسپانیا ضروری است.

آنچه باید قبل از مهاجرت به اسپانیا بدانید!

در ادامه نکاتی را به شما ارائه می‌دهیم تا بدانید برنامه‌ریزی خود را برای مهاجرت به کشور اسپانیا از کجا شروع کنید؛ این نکات، مواردی هستند که باید قبل از شروع هر روش مهاجرتی و برای دستیابی به آن برنامه‌ریزی کنید.

مهم‌ترین نکاتی که قبل از مهاجرت به اسپانیا باید بدانید؛ عبارت‌اند از:

 • باید به این فکر کنید که چه مدت می‌خواهید در این کشور باشید؛ اگر قرار است بیش از 90 روز در اسپانیا بمانید، روش‌های مهاجرت متفاوت هستند.
 • اگر دانشجو هستید، باید در مورد رشته‌ای که می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، اطلاع داشته باشید.
 • اگر قصد کار در اسپانیا را دارید، توصیه می‌کنیم که قبل از سفر به این کشور، جستجوی کار را آغاز کنید. اگر شغلی مناسب پیدا کنید، این روند بسیار آسان‌تر خواهد شد.
 • ماه‌های اول را به درستی برنامه‌ریزی کنید، شهری را برای زندگی انتخاب کنید و بررسی کنید که زندگی در آن مکان چقدر هزینه لازم دارد. قیمت اجاره، غذا و خدمات را بررسی کنید.
 • قبل از سفر خود به اسپانیا به اندازه کافی پس‌انداز کنید؛ به خاطر داشته باشید که واحد پول مورد استفاده در اسپانیا یورو است. اگر پول کافی نداشته باشید، این موضوع می‌تواند باعث از دست دادن قدرت خرید شما در هنگام مبادله ارز شود.
 • اگر زبان مادری شما اسپانیایی نیست؛ توصیه می‌کنیم که از ماه‌ها قبل از ورود به اسپانیا، تحصیلات اسپانیایی خود را شروع کنید. همچنین می‌توانید بلافاصله پس از ورود به کشور در کلاس یادگیری زبان اسپانیایی ثبت‌نام کنید.

شرایط مهاجرت به اسپانیا برای تحصیل چگونه است؟ برای کار یا تحصیل در این کشور به عنوان یک خارجی به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحلی که باید دنبال کنید و همچنین مدارکی که برای مهاجرت نیاز دارید؛ بسته به کشور مبدأ متفاوت هستند.

تمایز اصلی بین اسپانیا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و کشورهایی مانند ایران یا مراکش در شرایط مهاجرت به این کشورها خلاصه می‌شود. برای مثال، شرایط و روند اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک نسبت به کشورهای دیگر بسیار متفاوت است.بهترین شغل برای مهاجرت به اسپانیا

با توجه به وضعیت اقتصادی اسپانیا، شرکت‌های چندملیتی زیادی در این کشور وجود دارند و مشاوران تجاری اغلب به آنها نیاز خواهند داشت. برای مثال، در بخش مالی می‌توانید به عنوان مشاور، مدیر مجموعه یا مدیر مالی بین‌المللی کار پیدا کنید.

مشاغل فناوری اطلاعات

اگر مهارت‌های لازم را در حوزه فناوری دارید، مشاغل فناوری اطلاعات در اسپانیا در دسترس هستند. شما می‌توانید با گذراندن امتحان نرم‌افزار، کدنویسی و برنامه‌نویسی یا توسعه iOS و اندروید، یک شغل مناسب پیدا کنید.

مشاغل مهندسی مکانیک و صنایع

مهندسان مکانیک و صنایع در کشور اسپانیا بسیار مورد تقاضا هستند تا زمانی که شما تحصیلات و تجربه لازم برای انجام کار را داشته باشید. فقط مطمئن شوید که می‌توانید اسپانیایی صحبت کنید تا بتوانید با همکاران خود ارتباط برقرار کنید.

مشاغل پزشکی

سیستم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی اسپانیا یک سیستم با استانداردهای جهانی است و یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. کادر درمان، متخصصان مراقبت از سالمندان و همچنین متخصصان مراقبت از اطفال موردتقاضاترین مشاغل در اسپانیا محسوب می‌شوند.

مشاغل گردشگری و هتل‌داری

مشاغل کترینگ، رستوران، هتل و بارتنینگ گزینه‌ای عالی برای مهاجرانی هستند که به دنبال کار در اسپانیا می‌گردند. شما شانس زیادی را برای پیدا کردن چنین مشاغلی در مقاصد اصلی توریستی کشور اسپانیا از جمله شهرهای مادرید، بارسلونا و سویا دارید.

مشاغل آموزش زبان

اگر می‌خواهید مهارت‌های زبان خود را به کار ببندید، می‌توانید برای مهاجرت به اسپانیا، شغلی به عنوان معلم خصوصی و معلم زبان در سطح دانشگاه را پیدا کنید. از آنجایی که موانع ورود به چنین مشاغلی در اسپانیا نسبتاً کم هستند، تدریس از محبوب‌ترین و بهترین مشاغل مهاجران در این کشور محسوب می‌شود.

مشاغل خدماتی

مردم همیشه به دنبال به‌روزرسانی و بازسازی خانه‌های خود به ویژه با گذشت زمان هستند. لوله‌کشی و برق‌کاری، مکانیک‌ی و جوشکاری از جمله مشاغل خدماتی هستند که جزو پرتقاضاترین شغل‌های کشور اسپانیا برای مهاجران محسوب می‌شوند و ایرانیان نیز می‌توانند از این فرصت‌ها برای کار در این کشور استفاده کنند.

افدل؛ نامی آشنا و مطمئن برای مهاجرت به اسپانیا

اگر به دنبال وکیل یا مشاور باتجربه برای مهاجرت خود هستید و نمی‌دانید که کدام آژانس مهاجرتی را انتخاب کنید، ما وکیل شما هستیم و می‌توانیم با مشاوره‌های تخصصی که در این زمینه ارائه می‌دهیم، مسیر را برای شما هموار کنیم.

کارشناسان ما با تسلط بر فرایندهای حقوقی در اسپانیا به شما کمک می‌کنند تا اقامت این کشور را دریافت کنید و روش‌هایی را برای تبدیل این اقامت به شهروندی اسپانیا پیشِ روی شما قرار خواهیم داد؛ پس جایی برای نگرانی نیست و شما می‌توانید آینده خود را با کمک‌های ما تضمین کنید.

پس در صورتی که به مشاوره تخصصی در زمینه‌های مهاجرت به اسپانیا، آشنایی با انواع ویزای این کشور و اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک و هر روش دیگری نیاز دارید، با مشاوران ما تماس بگیرید و وقت را تلف نکنید! تا رسیدن شما به رویاهایتان تنها یک تماس فاصله است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *