آشنایی با نحوه اخذ ویزای آلمان و انواع آن

اگر قصد دارید برای کار یا دلایل دیگر به آلمان نقل‌مکان کنید، اولین کار این است که برای ویزای آلمان درخواست دهید. دولت آلمان در حال اصلاح قانون مهاجرت خود است تا کار برای کارگران ماهر از کشورهای دیگر را آسان‌تر کند و این مسیر برای مهاجرت شما هموارتر خواهد شد.

کارشناسان ما در تیم افدل در مسیر مهاجرت به آلمان و درخواست ویزا، شما را همراهی و راهنمایی می‌کند. ما همچنین می‌توانیم پشتیبانی پس از ورود به کشور آلمان را برای اطمینان از رعایت قوانین مهاجرت محلی پس از آن ارائه دهیم.

آیا به ویزای آلمان نیاز دارم؟

این اولین سؤالی است که وقتی تصمیم به سفر به آلمان می‌گیرید، احتمالاً به ذهن شما خطور کند. در حال حاضر، شهروندان 62 کشور می‌توانند بدون ویزا و با اهداف گردشگری و تجارت برای دوره‌های کمتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه وارد آلمان شوند.

اگر تبعه هیچ یک از این 62 کشوری نیستید که دولت بدون ویزا اجازه می‌دهد تا وارد کشور آلمان شوید، ابتدا باید ویزا دریافت کنید تا اجازه ورود به آلمان را داشته باشید. اگر از ایران می‌خواهید به این کشور سفر کنید، درخواست ویزای آلمان اولین کاری است که باید انجام دهید.

از طرف دیگر، حتی اگر شما دارنده پاسپورت هر یک از این کشورها باشد، اما هدف شما غیر از گردشگری یا تجارت است و باید در مدت 6 ماه بیش از 90 روز در آلمان بمانید، در این صورت نیز باید ویزا دریافت کنید.

برای دریافت ویزای آلمان چه کار باید کرد ؟!

فرم ما رو پُر کن و منتظر تماس کارشناس‌های افدل گروپ باش!

انواع ویزای آلمان

بسته به هدف شما از سفر یا مهاجرت به آلمان، انواع مختلف ویزا برای شرایط شما وجود دارند. چه قصد سفر به آلمان، تحصیل یا کار یا حتی اقامت دائم در آنجا را داشته باشید، بر این اساس باید برای ویزای شینگن یا هر نوع ویزای دیگری درخواست دهید.

انواع ویزای آلمان

ویزای توریستی

برای افرادی که قصد دارند برای دیدار دوستان و اقوام یا فقط برای گردش به آلمان سفر کنند.

ویزای همراه

برای اعضای خانواده ساکنان آلمان است که مایل به پیوستن به آنها در این کشور هستند.

ویزای جستجوی کار

به دارنده این فرصت را می‌دهد تا به آلمان سفر کند و به دنبال کار باشد.

ویزای تحصیلی

برای خارجیانی که می‌خواهند تنها با هدف شرکت در دوره زبان یا ادامه تحصیل در یک مؤسسه آموزشی در آلمان وارد کشور شوند.

ویزای کاری

برای افرادی که در آلمان کار پیدا کرده‌اند.

ویزای تجاری

برای تاجرانی که باید در مدت 6 ماه و مدت زمان بیشتر از 90 روز و با هدف تجارت در آلمان بمانند.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

برای تعداد بسیار محدودی از اتباع جهان سومی که باید در مسیر رسیدن به مقصد نهایی خود از یکی از فرودگاه‌های آلمان عبور کنند.

ویزای دانشمند مهمان

برای دانشمندان یا محققانی که توسط یک مؤسسه و برای انجام مطالعه یا تحقیق دعوت شده‌اند.

ویزای کارآموزی

ویزایی که به اتباع کشورهای جهان سوم اجازه می‌دهد تا در دوره‌های آموزشی یا کارآموزی شرکت کنند.

ویزای درمان پزشکی

برای اجازه ورود خارجیان با بیماری‌ها و شرایط خاص پزشکی جهت ورود به آلمان و جستجوی درمان ایجاد شده است.

شرایط ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان توسط کشورهای عضو منطقه شینگن ایجاد شده و به دارنده آن اجازه می‌دهد تا از آلمان و تمامی 29 کشور عضو منطقه بازدید کنند. این نوع ویزای آلمان به صورت برچسبی که روی پاسپورت مسافر چسبانده شده است، صادر می‌شود.پ

ویزای شینگنی که برای دیدار اعضای خانواده و دوستان یا مقاصد گردشگری صادر می‌شود، شما را به سفر و در سراسر منطقه شینگن محدود خواهد کرد.

لطفاً توجه داشته باشید که به عنوان دارنده ویزای توریستی شینگن، اجازه کار یا تحصیل را ندارید؛ بنابراین باید برای ویزای دانشجویی یا ویزای کار (ویزای ملی) یا انواع دیگر ویزا با توجه به هدف خود درخواست دهید.

شرایط ویزای همراه آلمان

مقامات مهاجرت در آلمان، ویزای ویژه‌ای ایجاد کرده‌اند که اتباع غیر اتحادیه اروپا می‌توانند برای پیوستن به اعضای خانواده خود در آلمان درخواست دهند؛ این کار را درخواست و دریافت ویزای همراه آلمان امکان‌پذیر است.

اگر یک تبعه اتحادیه اروپا، انجمن تجارت آزاد یا منطقه اقتصادی اروپا بخواهد به همسر، بستگان و اعضای خانواده خود در کشور آلمان بپیوندد، تنها کاری که لازم است انجام دهد این است که بتواند از نظر مالی خود را حمایت کند. همچنین می‌تواند بدون نیاز به دریافت مجوز کار یا اجازه اقامت در این کشور کار کنند.

از سوی دیگر، اتباع کشورهای ثالث باید ویزای بازگشت به خانواده را دریافت کنند که یک ویزای طولانی مدت است و بعداً می‌تواند به مجوز اقامت تمدید شود.

برای اینکه بتوانید ویزای آلمان از نوع همراه را دریافت کنید، باید از بستگان مقیم آلمان باشید و همچنین یک سری شرایط را داشته باشید؛ در حالی که معیار اصلی برای مقیم آلمان این است که او باید بتواند از لحاظ مالی از بستگان خود حمایت مالی کند.

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان، یک ویزای کاری است که برای هر کسی که می‌خواهد در آلمان کار پیدا کند، صادر می‌شود. اگر این ویزا به شما داده شود، اجازه دارید چندین ماه (معمولاً 6 ماه) در کشور بمانید و شغل پیدا کنید و پس از آن برای مجوز کار درخواست دهید و برای مدت طولانی در آلمان بمانید.

توجه کنید که اگر قبلاً کار پیدا کرده‌اید و قرارداد معتبری دارید، نیازی به درخواست ویزای جستجوی کار ندارید و می‌توانید مستقیماً برای ویزای کار در آلمان اقدام کنید.

برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزای آلمان جهت جستجوی کار باشید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • شهروند کشوری باشید که برای ورود به این کشور نیاز به ویزا دارید.
 • حداقل 5 سال تجربه در حرفه تخصصی خود را داشته باشید.
 • منابع مالی کافی برای حمایت از اقامت خود در آلمان را داشته باشید.
 • مدرکی مبنی بر تکمیل آموزش آکادمیک یا حرفه‌ای خود را ارائه دهید.

این را در نظر بگیرید که مدارک شما در آلمان به رسمیت شناخته می شود یا معادل دیپلم دریافت شده در این کشور است. برای نحوه معادل‌سازی مدرک تحصیلی خود جهت دریافت ویزای آلمان برای جستجوی کار با ما در ارتباط باشید.

شرایط ویزای تحصیلی آلمان

وقتی صحبت از کیفیت آموزش، زیرساخت‌های تحقیقاتی، روش تدریس، مطالعات کم هزینه و چشم‌انداز شغلی به میان می‌آید، آلمان کشوری ایده‌آل برای دریافت اقامت است. به همین دلیل است که بسیاری از مهاجران بر این باور هستند که آلمان بهترین مکان برای ادامه تحصیلات عالی به حساب می‌آید.

از سوی دیگر، هر خارجی قادر به دنبال کردن چنین رویایی نیست؛ زیرا چندین ملیت مجاز به ورود و اقامت در خاک آلمان بدون برخورداری از ویزای مناسب آلمان نیستند. ویزای مورد نیاز، مدرک رسمی مجازی است که برای اجازه دادن به یک تبعه غیر آلمانی جهت ورود به آلمان برای تحصیل مورد نیاز است.

اگر شرایط زیر را دارید، واجد شرایط دریافت ویزای آلمان از نوع تحصیلی هستید:

 • به تازگی نامه پذیرش را از یک دانشگاه آلمان دریافت کرده‌اید.
 • منتظر هستید که به زودی در مورد درخواست دانشگاه خود در دانشگاهی در آلمان پاسخی دریافت کنید.
 • بخواهید در یک پروژه تحقیقاتی در آلمان شرکت کنید.

همچنین باید بدانید که برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان باید در دوره پایه ثبت‌نام کنید و آزمون ارزیابی صلاحیت را برای تحصیل در هر دوره آموزشی و دانشگاهی بگذرانید.

شرایط ویزای کاری آلمان

ویزای کار آلمان فرصتی برای خارجیان واجد شرایط است تا در این کشور مستقر شوند و در رشته تخصصی خود کار کنند. ویزای کاری این امکان را به دارنده آن می‌دهد که تا 2 سال و با امکان تمدید ویزای آلمان و بعداً برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا یا انواع دیگر مجوزهای اقامت وارد آلمان شده و کار کند.

شما می‌توانید جهت اخذ ویزای اقامت طولانی‌مدت آلمان و با هدف کار در موارد زیر درخواست دهید:

 • استخدام: در صورتی که قبلاً پیشنهاد شغلی را در کشور آلمان دریافت کرده‌اید.
 • خوداشتغالی: اگر می‌خواهید یک کسب و کار در آلمان ایجاد کرده یا به صورت آزاد کار کنید.
 • جویای کار: اگر قصد دارید تا در طول اقامت خود در آلمان به دنبال کار بگردید.
 • کار به عنوان Au Pair: برای جوانانی که مایل به یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ و زبان آلمانی هستند.
 • ویزای تعطیلات کاری: برای جوانان چندین کشور که قرارداد ویزای تعطیلات کاری با آلمان امضا کرده‌اند.

شرایط ویزای تجاری آلمان

ویزای آلمان مخصوص تاجران یک ویزای شینگن کوتاه‌مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا حداکثر 90 روز در مدت 6 ماه وارد آلمان شده و در این کشور اقامت داشته باشد؛ مگر اینکه در برچسب ویزا به شکل دیگری مشخص شده باشد.

ویزای تجاری آلمان برای آن دسته از مهاجرانی صادر می‌شود که به منظور شرکت در جلسات، تجارت، امضای قرارداد و… به کشور آلمان سفر می‌کنند. از آنجایی که ویزای تجاری آلمان یک ویزای کوتاه‌مدت محسوب می‌شود، ملیت شما عامل اصلی تعیین‌کننده در مورد نیاز به دریافت این ویزا است.

شرایط ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان

هنگام استفاده از فرودگاه‌های آلمان به هر دلیلی، شهروندان برخی از کشورها باید ویزا ارائه دهند تا اجازه انجام این کار را داشته باشند. ویزای ترانزیت فرودگاهی آلمان که به آن ویزای A نیز گفته می‌شود، از دسته ویزای شینگن است.

مجوز معمولاً به صورت مهر یا برچسبی که روی پاسپورت مسافر چسبانده می‌شود، به دارنده آن اجازه می‌دهد از هواپیمای خود در یکی از فرودگاه‌های آلمان خارج شده، حداکثر 12 ساعت در آنجا بماند و پرواز دیگری را انجام دهد. قبل از درخواست برای این ویزای آلمان باید از شرایط و هزینه آن مطلع باشید.

آلمان در قلب اروپا واقع شده است و یک کشور ترانزیتی بسیار پر رفت و آمد است. اکثریت قریب به اتفاق مسافران هنگام عبور از فرودگاه‌های آلمان نیازی به ویزا ندارند. با این حال، اتباع برخی از کشورها به ویزای ترانزیت فرودگاهی نیاز دارند تا بتوانند از طریق فرودگاه‌های آلمان عبور کنند.

کشورهایی که برای عبور از آلمان به ویزا نیاز دارند؛ عبارت‌اند از:

شرایط ویزای دانشمند مهمان آلمان

آلمان به فرصتی جذاب برای دانشمندان و محققان بین‌المللی تبدیل شده و آنها را به انجام تحقیقات در مؤسسات مختلف این کشور ترغیب می‌کند. آلمان به عنوان سرزمین اختراع و نوآوری در میان کشورهای دیگر شناخته می‌شود و درخواست ویزای آلمان برای دانشمندان مهمان نیز امکان‌پذیر است.

به دلیل سیاست‌ها و مقررات ورود جمهوری فدرال آلمان، چه نیاز به ویزا داشته باشید یا نه، همه اینها به ملیت و شهروندی شما بستگی دارد؛ به همین دلیل، قبل از شروع فرایند درخواست ویزا باید بررسی کنید که آیا به ویزا نیاز دارید یا خیر.

محققان و دانشمندانی که دارنده گذرنامه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا منطقه آزاد تجاری اروپا هستند، برای ورود به کشور و آلمان به اخذ ویزا نیاز ندارند. با این حال، اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در کشور بمانید، ثبت‌نام در سازمان‌های محلی ضروری است.

از طرفی اتباع کشورهایی مانند: استرالیا، اسرائیل، هندوراس، کانادا، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی و همچنین ایالات متحده آمریکا تنها با در اختیار داشتن پاسپورت معتبر قادر خواهند بود تا بدون ویزا وارد کشور آلمان شوند. پس اگر از ایران درخواست شرکت در سمینار یا انجام تحقیقات را دارید، باید ویزای آلمان را داشته باشید.

شرایط ویزای کارآموزی آلمان

اگر قصد گذراندن دوره کارآموزی یا آموزش در آلمان را دارید، قبل از سفر به این کشور باید چند سؤال را از خود بپرسید؛ مثلاً اینکه آیا واجد شرایط کارآموزی یا آموزش هستید و آیا به ارائه ویزای آلمان نیاز دارید یا خیر!

اما چه کسانی می‌توانند ویزای کارآموزی آلمان را دریافت کنند؟ همه علاقه‌مندان صرف نظر از سن، جنسیت، عقاید مذهبی و… می‌توانند در رشته مورد علاقه خود دوره کارآموزی یا آموزش را در آلمان بگذرانند.

شرایط لازم برای انجام کارآموزی به شرکت یا مؤسسه ارائه‌دهنده آن بستگی دارد. برخی از آنها ممکن است تسلط کامل به زبان آلمانی را بخواهند؛ در حالی که برخی دیگر اگر بتوانید صحبت کردن به زبان آلمانی اولیه را مدیریت کنید، راضی خواهند بود و نیازی به تسلط بیشتر ندارند.

شرایط ویزای درمان پزشکی آلمان

ویزای پزشکی آلمان مجوزی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا با هدف جستجو و دریافت درمان پزشکی وارد آلمان شود. این ویزا به خارج‌ ها این حق را می‌دهد تا هر نوع خدمات پزشکی مورد نیاز خود را در داخل آلمان دریافت کنند تا زمانی که توانایی مالی آن را داشته باشند.

چه کسانی به ویزای پزشکی آلمان نیاز دارند؟ این که آیا به ویزای درمان پزشکی آلمان نیاز دارید یا خیر، به ملیت و همچنین مدت زمان اقامت شما در آلمان بستگی دارد. شما می‌توانید ویزای آلمان را برای درمان پزشکی یا برای اقامت تا 3 ماه و یا جهت اقامت بیشتر دریافت کنید.

هزینه ویزای آلمان چقدر است؟

هزینه ویزای آلمان با توجه به نوع آن و شرایط شما متفاوت است؛ اما طبق آخرین اطلاعات هزینه اولیه 200 یورو تعیین شده است. البته این نکته را بدانید که این هزینه تنها مربوط به درخواست شما است و هزینه‌های جانبی دیگر را هم باید با توجه به هدفتان از مهاجرت بپردازید.

به شما توصیه می‌کنیم که با توجه به نوسانات قیمت و تغییرات مداومی که در قوانین مهاجرتی کشور آلمان ایجاد می‌شوند، برای اطلاع از هزینه‌های دقیق و به‌روز با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مراحل مهاجرت خود را با خیالی راحت به افدل بسپارید!

اگر برای دریافت ویزای آلمان و مهاجرت به این کشور با سؤالات بیشتری مواجه هستید، افدل گروپ را برای همراهی خود انتخاب کنید. ما از اولین مرحله درخواست برای ویزا در کنارتان هستیم و تا زمانی که اقامت خود را دریافت کنید، از شما پشتیبانی خواهیم کرد؛ پس وقت را تلف نکنید و همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *