راهنمای دریافت ویزای کار عمان

آیا به دنبال فرصت‌های شغلی از طریق ویزای کار عمان هستید و می‌خواهید بیشتر در مورد این کشور زیبا و پر فرصت بدانید؟ چه نوع ویزای کاری برای شما مناسب است و چگونه می‌توانید برای کار در عمان اقدام کنید؟

 عمان با اقتصادی درحال‌رشد فرصت‌های شغلی متنوعی برای متخصصان، کارگران و کارآفرینان ایجاد می‌کند. ویزای کار عمان به‌عنوان یکی از اسناد مهم برای ورود بازار کار نقش کلیدی در تسهیل مهاجرت کاری ایفا می‌کند.

برای ویزای کار عمان چه کار باید کرد ؟!

فرم ما رو پُر کن و منتظر تماس کارشناس‌های افدل گروپ باش!

شرایط اخذ ویزای کار عمان

افرادی که قصد دارند در عمان مشغول به کار شوند و به فکر مهاجرت به این کشور هستند، می‌توانند از امکانات کاریابی مؤسسه افدل گروپ بهره‌مند شوند. یکی از شرایط اخذ ویزای کاری این است که متقاضیان باید در بازه سنی ۲۱ تا ۶۰ سال قرار داشته باشند.

 مؤسسه ما می‌تواند به شما در یافتن شغلی با حقوقی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ریال عمانی کمک کند و در مواردی، کارفرمایان ممکن است با ارائه خوابگاه ساده، پوشش هزینه‌های غذا و بلیت هواپیما در کاهش هزینه‌های زندگی شما مؤثر باشند. در این برنامه نیازی به داشتن مدرک زبان نیست؛ اما آشنایی با زبان عمانی الزامی است.

این برنامه شامل یک ضمانت ۹۰ درصدی برای بازگشت وجه در صورت عدم یافتن شغل مناسب پس از شش ماه است. کارشناسان ما قادر هستند در برخی مشاغل خاص و موردنیاز در عمان به شما کمک کنند. همچنین دریافت یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای عمانی دومین گام برای کار در عمان است.

 شرایط لازم برای کار ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی، سطح تحصیلات و تخصص شغلی شما متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی رعایت این دستورالعمل‌ها برای کسانی که به دنبال فرصت‌های شغلی در عمان هستند ضروری است. برخی از شرایط ویزای کار عمان عبارت‌اند از:

 • دارابودن مدرک دانشگاهی کارشناسی یا بالاتر
 • داشتن پیشنهاد کاری معتبر
 • قرارگرفتن در رده سنی ۲۱ تا ۶۰ سال

 انواع ویزای کاری عمان برای ایرانیان

ویزای جستجوی کار در عمان فرصتی را برای جویندگان کار فراهم می‌کند تا در جستجوی فرصت‌های شغلی به عمان سفر کنند. این ویزا که به‌طورکلی به‌عنوان ویزای گردشگری شناخته می‌شود به متقاضیان اجازه می‌دهد برای یافتن شغلی مناسب به عمان رفته و تحقیق کنند.

 پس از یافتن شغل و دریافت دعوت‌نامه کاری از یک کارفرمای عمانی، متقاضیان می‌توانند برای ویزای عمان اقدام نمایند که این امکان را به آنها می‌دهد تا به‌صورت قانونی در عمان کار کنند. ویزای کار عمان از طریق دعوت‌نامه کاری Oman employment visa به متقاضیان اجازه می‌دهد تا برای کار به عمان مهاجرت کنند.

 متقاضیان می‌توانند با جستجو در سایت‌های کاریابی عمان یا ارتباط مستقیم با کارفرمایان به دنبال پیشنهاد کاری باشند. پس از دریافت پیشنهاد کاری، ممکن است به مصاحبه کاری در عمان دعوت شوند، جایی که کارفرما مهارت‌ها و توانمندی‌های متقاضی را ارزیابی می‌کند.

 در صورت موفقیت در مصاحبه و آزمون‌های لازم، متقاضی می‌تواند برای ویزای کار عمان اقدام کند و به طور قانونی در این کشور مشغول به کار شود.

نحوه اخذ ویزای کار عمان

اگر شما به‌عنوان یک فرد خارجی مایل به کار در عمان هستید، باید بدانید که فرایند کاریابی به طور عمده تحت نظارت کارفرمایی است که پیشنهاد کاری (جاب آفر) را ارائه می‌دهد. این کارفرما است که مسئولیت درخواست ویزای کار، اخذ اجازه اقامت برای ادامه حضور در کشور و دریافت مجوزهای لازم را بر عهده دارد.

 پس از دریافت پیشنهاد کاری، کارفرما به‌عنوان حامی ویزا عمل می‌کند و معمولاً مجوزهای موردنیاز را از طریق وزارت کار به دست می‌آورد. مراحل دریافت ویزای کار عمان عبارت‌اند از:

·        این مرحله زمانی آغاز می‌شود که کارفرما برای استخدام نیروی خارجی، درخواست مجوز کار را به وزارت کار ارائه داده و فرم درخواست کار را به دفتر مرکزی وزارت کار ارسال می‌کند.

·        در این مرحله کارفرمای عمانی پیشنهاد شغلی را به کارمند بالقوه ارائه می‌دهد. این دعوت‌نامه به فردی فرستاده می‌شود که واجد شرایط و سهمیه موردنیاز برای کار را داراست.

·        در مرحله بعد ویزای کار صادر می‌شود. کارفرما باید برای هر مهاجری که حمایت می‌کند، ویزای کار دریافت نماید. در این مرحله باید درخواست ویزای کار خود را به اداره مهاجرت و پلیس کشور عمان ارسال کنید.

·        این مرحله یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند است. پس از دریافت کارت کار برای اطمینان از قانونی‌بودن اقامت کارمندان در عمان، باید کارت اقامت دریافت شود. کارمند موظف است پس از ورود به عمان، ظرف مدت ۳۰ روز به اداره ثبت‌احوال پلیس سلطنتی عمان مراجعه کند.

·        متقاضیان باید در یک مرکز پزشکی معاینه شوند و انگشت‌نگاری انجام دهند. در نهایت اداره کل ثبت‌احوال کارت اقامت با اعتبار دو‌ساله صادر می‌کند.

·        و در مرحله آخر، اخذ گواهی عدم اعتراض (NOC) ضروری است. این مدرک نشان می‌دهد که کارفرمای حامی و دولت عمان رضایت خود را در مورد وضعیت کاری کارمند اعلام کرده‌اند. پس از دریافت ویزای کار عمان، متقاضی می‌تواند به کار خود با کارفرما ادامه دهد.

مدارک لازم برای ویزای کار عمان

افرادی که قصد کار در کشور عمان را دارند، باید پس از دریافت نامه دعوت به کار از سوی یک شرکت یا کارفرمای عمانی، مجموعه‌ای از اسناد خاص را تهیه و به سفارت عمان ارائه دهند. این اسناد باید به زبان انگلیسی یا عربی ترجمه شده باشند. برخی از مدارک مراحل ویزای کار عمان عبارت‌اند از:

·           دو نسخه عکس ۴*۶ برای متقاضی

·        ارائه پاسپورت معتبر متقاضی به همراه یک کپی که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.

·        ارائه نامه دعوت به کار یا مجوز کاری که توسط کارفرما و سپس توسط اداره کار عمان صادر شده است.

·        ارائه گواهینامه سلامتی و گواهی عدم ابتلا به بیماری‌های خاص

·        ارائه گواهی عدم سوءپیشینه

·        ارائه مدارک تخصصی و حرفه‌ای مرتبط با کار متقاضی

·        تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای کاری به سفارت یا کنسولگری عمان

شرایط استخدام در عمان

برای کار در عمان، متقاضیان باید ویزای کار عمان را از طریق یک حامی عمانی دریافت کنند. این ویزا که به‌عنوان دعوت‌نامه کاری شناخته می‌شود، دو ماه از تاریخ صدور و یک ماه پس از ورود به عمان اعتبار دارد.

 تمدید ویزا کار عمان برای یک ماه دیگر نیز امکان‌پذیر است. هزینه صدور ویزا ۲۰ ریال عمانی و هزینه تمدید آن ۱۰ ریال عمانی برای هر ماه است. در مقایسه با آلمان، فرایند استخدام و کار در عمان برای ایرانیان متفاوت است و ممکن است به‌عنوان گزینه‌ای برای مهاجرت انتخاب شود.

 همچنین برای استخدام قراردادی در عمان، متقاضیان باید فرم درخواست کار الکترونیکی را که توسط یک حامی عمانی تأیید و مهر شده است، تکمیل نمایند. این فرم باید به زبان‌های عربی و انگلیسی پر شود. برخی از مدارک مهم برای استخدام از طریق ویزای کار عمان عبارت‌اند از:

·        دو قطعه عکس با ابعاد ۴*۶

·        کپی پاسپورت متقاضی که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.

·        کپی از نمونه امضای مجاز که توسط وزارت تجارت و صنعت تأیید شده است.

·        کپی از گواهینامه عضویت معتبر در اتاق بازرگانی، صنایع عمان و همچنین از ثبت‌نام تجاری معتبر

·        درصورتی‌که درخواست توسط نماینده‌ای غیر از شرکا ارائه شود، باید از یک شهروند عمانی باشد و مجوز کتبی از حامی که توسط اداره گذرنامه و مسکن صادر شده را داشته باشد.

حقوق کار در عمان

ریال عمان به‌عنوان واحد پولی این کشور شناخته می‌شود و پس از دینار کویت به‌عنوان دومین پول باارزش جهانی مطرح است. این ویژگی باعث شده تا عمان به مقصدی جذاب برای جویندگان کار تبدیل شود.

در حال حاضر هر ریال عمان معادل با ۲.۶ دلار آمریکا ارزیابی می‌شود و درآمد متوسط در عمان تقریباً ۱۷۸۳ ریال عمانی برآورد می‌گردد.

شغل

حقوق

باریستا

۲۵۰ ریال

کمک‌آشپز

۱۶۰ ریال

آشپز

۴۰۰ ریال

کارگر سوپرمارکت‌ها

۲۰۰ ریال

فروشنده

۱۵۰ ریال

تکنسین کامپیوتر

۲۵۰ ریال

حسابدار

۳۵۰ ریال

فروشنده ماهی

۲۰۰ ریال

برنامه‌نویس

۱۸۰۰ ریال

ناخن‌کار و آرایشگر

۲۸۰-۳۵۰ ریال

پزشک عمومی

۱۲۰۰-۱۴۰۰ ریال

پزشک متخصص

۱۵۰۰-۳۰۰۰ ریال

پرستار و ماما

۵۰۰-۷۰۰ ریال

مربی ورزش

۲۰۰-۲۵۰ ریال

هزینه زندگی در عمان

کسانی که قصد دارند در عمان ساکن شوند، باید هزینه‌های معیشت در این کشور را در نظر بگیرند؛ چرا که این هزینه‌ها جز ملاحظات اساسی برای مهاجرت به عمان محسوب می‌شوند. به طور متوسط هزینه‌های زندگی برای یک خانواده چهارنفره در عمان، بدون درنظرگرفتن اجاره مسکن حدود ۸۴۴ ریال عمان است.

 برای یک فرد مجرد این هزینه‌ها تقریباً ۲۵۲ ریال عمان خواهد بود. هزینه‌های اجاره مسکن در عمان نیز متغیر است و می‌تواند از ۱۰۰ ریال برای آپارتمان‌های یک‌خوابه در حومه شهر تا ۶۰۰ ریال برای آپارتمان‌های سه‌خوابه در مرکز شهر متغیر باشد.

 لیست مشاغل موردنیاز عمان

 برای کسب فرصت کار در عمان، داشتن دانش زبان عربی و آشنایی با انگلیسی به همراه سابقه کاری ۳ تا ۴ساله برای متخصصین فنی و حداقل ۲ سال تجربه برای رانندگان پایه یک و همچنین بودن در رده سنی بیش از ۲۱ سال الزامی است.

لیست مشاغل موردنیاز از طریق ویزای کار عمان عبارت انداز:

 • هتلداری
 • برق‌کار
 • پرستار و ماما
 • راننده کامیون
 • دندانپزشک
 • فروشنده
 • انواع حرفه‌های آرایشگری
 • آشپز
 • جوشکار

بهترین کسب‌وکار در عمان

بهترین کسب‌وکار در عمان متنوع هستند و بسته به عواملی مانند مهارت‌های فردی، سرمایه موجود و شناخت بازار می‌توانند متفاوت باشند. برخی از بهترین شغل‌ها از طریق ویزای کار عمان شامل موارد زیر می‌شوند.

حوزه بهداشت و درمان

بخش سلامت عمان شاهد تقاضای بالایی برای متخصصان مجرب به‌ویژه در زمینه‌های پزشکی عمومی، پرستاری، دندانپزشکی است. علاوه بر این، تخصص‌هایی نظیر کارشناسی اتاق عمل، مامایی، فیزیوتراپی و تکنولوژیست‌های آزمایشگاهی نیز درخواست زیادی دارند.

 کارکنان این بخش از مزایایی چون دستمزد رقابتی، محیط کاری ایمن، بیمه، امکانات اقامتی موقت و مسکن بدون هزینه بهره‌مند هستند. پزشکانی که قصد دریافت ویزای کار عمان را دارند، باید فرایندهای تأیید صلاحیت حرفه‌ای مانند Dataflow ، آزمون‌های ارزیابی مدارک و Prometric را با موفقیت پشت سر بگذارند.

حوزه مهندسی

در عمان، مهندسی به‌عنوان دومین حوزه پرتقاضا پس از علوم پزشکی و درمانی قرار دارد. تخصص‌های موردنیاز از طریق ویزای کار عمان شامل مهندسی نرم‌افزار، داده، مکانیک، کنترل کیفیت، مدیریت پروژه، صنایع و برق است. مهندسان در عمان از درآمدهای بالایی با میانگین درآمدی حدود ۱۷,۹۰۰ ریال عمان برخوردارند.

 بااین‌حال، درآمد در میان رشته‌های مختلف مهندسی متغیر است. به‌تازگی عمان تمایل به استفاده بیشتر از مهندسان بومی و شهروندان خود دارد که این امر منجر به کاهش جذب مهندسان خارجی شده است.

صنعت گردشگری

عمان با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود، سالانه میزبان جمع کثیری از گردشگران است. این موضوع اهمیت بالایی به بخش گردشگری و مهمان‌نوازی می‌دهد. در این بخش تقاضا برای متخصصانی چون مهمانداران، مدیران رستوران، مدیران تشریفات، پیشخدمت‌ها، سرآشپزها و مدیران هتل بالا است.

 درآمد متوسط ماهانه کارکنان این حوزه در عمان حدود ۱,۱۸۰ ریال عمان است که بسته به سمت شغلی، می‌تواند از ۴۵۰ تا ۳,۲۹۰ ریال در ماه متغیر باشد.

بخش معدن و فرآورده‌های نفتی

عمان به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه خلیج‌فارس به‌شدت به صنعت نفت وابسته است و بخش عمده‌ای از درآمد ملی خود را از این صنعت به دست می‌آورد.

 به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی، عمان با چالش کمبود نیروی کار ماهر برای توسعه ظرفیت‌های نفتی خود روبرو است. درآمد کارکنان در بخش معادن عمان بر اساس سمت شغلی‌شان بین ۵۸۰ تا ۱,۵۹۰ ریال عمان در ماه متغیر است.

 حوزه آموزشی

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید عمان در حال حاضر با کمبود نیروی تعلیمی در مدارس و دانشگاه‌های خود روبرو است. این مسئله به دلیل افزایش جمعیت دانش‌آموزی و دانشجویی ناشی از مهاجرت‌های اخیر به کشور است.

 در نتیجه نیاز به معلمان و اساتید به‌ویژه در زمینه آموزش زبان انگلیسی از طریق ویزای کار عمان در این کشور احساس می‌شود. درآمد متوسط معلمان در عمان ماهانه حدود ۲۲,۵۰۰ ریال و برای اساتید دانشگاهی حدود ۱,۸۸۰ ریال عمان است.

اقامت دائم عمان از طریق کار چگونه است؟

کسب اقامت دائم و شهروندی در عمان مسیری پیچیده است. یکی از روش‌ها ازدواج با شهروندی عمانی است که نیاز به زندگی طولانی‌مدت، حدود ۸ تا ۱۰ سال در عمان دارد. به‌طورکلی برای اتباع خارجی اخذ اقامت دائم یا پاسپورت عمانی از طریق ویزای کار عمان یا سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر نیست.

 شرایط اساسی برای دریافت اقامت دائم یا تابعیت شامل رعایت قوانین شهروندی مانند مسلط بودن به زبان عربی، آگاهی از تاریخ و فرهنگ عمان و نداشتن سابقه جنایی است. یکی دیگر از محدودیت‌ها این است که حتی پس از اخذ شهروندی عمان و دریافت پاسپورت، مزایای حاصله ممکن است به‌اندازه‌ای که انتظار می‌رود، قابل‌توجه نباشند.

مزایای مهاجرت کاری به عمان

عمان به‌عنوان یک مقصد مهاجرتی برای ایرانیان شناخته شده است که با شرایطی مانند محدودیت‌های سنی، داشتن پیشنهاد شغلی و مهارت در زبان‌های عربی و انگلیسی همراه است.

بازار کار نوپا در حوزه‌هایی مانند پزشکی، جوشکاری و IT توجه بسیاری از جویندگان برای دریافت ویزای کار عمان را به خود جلب کرده است، به‌طوری‌که جستجوهایی مانند استخدام جوشکار در عمان، مهاجرت داروساز به عمان، استخدام غواص در عمان و نحوه دریافت ویزای کاری عمان در میان جستجوهای برتر گوگل قرار دارند.

 بنابراین قبل از تصمیم‌گیری برای کار در عمان، آشنایی با فواید و معایب آن ضروری است تا با دانش کامل، انتخابی آگاهانه داشته باشید. برخی از مزایای ویزای کار عمان و مهاجرت به این کشور عبارت‌اند از:

·        بازار کار گسترده برای بسیاری از تخصص‌ها

·        درآمدهای بالا با پرداخت به ریال عمان یا دلار آمریکا

·        عدم الزام به ارائه مدرک زبانی

·        موقعیت جغرافیایی نزدیک به ایران

·        فرایند سریع و آسان دریافت ویزای کاری

معایب اقامت عمان از طریق کار

هر کشوری با تمام فرصت‌هایی که برای زندگی و کار فراهم می‌کند، دارای چالش‌ها و محدودیت‌هایی نیز هست و عمان نیز از این موضوع مستثنی نیست. برخی از چالش‌های مهاجرت از طریق ویزای کار عمان شامل موارد زیر می‌شوند.

اخذ اقامت دائم در عمان

 ویزای کار عمان معمولاً بین ۱ تا ۲ سال اعتبار دارد و تنها در صورت‌یافتن کارفرمایی که حاضر به تمدید باشد، قابل‌تمدید است. اخذ اقامت دائم برای متقاضیان خارجی در عمان چالش‌برانگیز است و بیشتر افراد به دنبال تقویت رزومه یا افزایش دارایی‌های خود هستند.

همراهی خانواده تحت شرایط خاص

 کارکنانی که از طریق ویزای کار عمان مشغول به کار هستند و درآمد ماهیانه‌شان کمتر از ۵۰۰ ریال عمان است، اجازه ندارند خانواده خود را به عمان بیاورند.

عدم حمایت مالی کارفرما برای همراهان

درحالی‌که در بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته، همراهان متقاضی از حقوقی مانند اجازه کار و تحصیل رایگان بهره‌مند می‌شوند در عمان خانواده و همراهان متقاضی هیچ‌گونه حمایت مالی از سوی کارفرما دریافت نمی‌کنند و تمامی هزینه‌ها بر عهده متقاضی است.

نحوه کاریابی در عمان چگونه است؟

برای یافتن شغل در کشور عمان دو راهکار متداول وجود دارد. اولین راهکار، استفاده از اینترنت است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت کاریابی عمان از طریق ایمیل با کارفرمایان گوناگون تماس بگیرند، رزومه خود را ارسال کنند و در صورت اثبات مهارت‌ها و تخصص‌های خود، دعوت‌نامه‌های شغلی دریافت کنند.

راهکار دوم، سفر به عمان با ویزای توریستی و مذاکره حضوری با کارفرمایان و شرکت‌های مختلف است تا فرصت‌های شغلی را از نزدیک بررسی کنند و در صورت موفقیت، پیشنهاد کاری دریافت نمایند که این امر می‌تواند به اخذ اقامت و ویزای کار عمان منجر شود.

 برخی افراد ترجیح می‌دهند از طریق اینترنت به دنبال کار بگردند، درحالی‌که دیگران به دیدار مستقیم و گفتگوی رودررو با کارفرمایان در کشور مقصد علاقه‌مند هستند. به‌این‌ترتیب هر دو روش برای یافتن دریافت ویزای کار عمان مفید و کاربردی هستند.

افدل گروپ؛ همراه شما در مسیر موفقیت!

 آیا می‌دانستید که با انتخاب افدل گروپ به‌عنوان مشاور مهاجرتی خود می‌توانید از خدمات حرفه‌ای و مشاوره‌های تخصصی بهره‌مند شوید که در هر قدم از مسیر مهاجرت شما را همراهی و پشتیبانی می‌کند؟ مؤسسه ما با تعهد به ارائه خدمات با کیفیت و مشتری‌مداری، تجربه‌ای مطمئن و راحت را برای متقاضیان فراهم می‌آورد.

همچنین باتوجه‌به تغییرات مداوم در قوانین مهاجرتی، ثبت شرکت در عمان و نیاز به دانش به‌روز، مؤسسه ما اطلاعات دقیق و به‌روزی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا تصمیم‌گیری آن‌ها بر پایه اطلاعات صحیح و قابل‌اعتماد باشد.

مؤسسه ما با ارائه راهکارهای متنوع و خلاقانه به متقاضیان این امکان را می‌دهد که با آرامش خاطر بیشتری به سمت اهداف مهاجرتی خود گام بردارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *