شرایط اخذ اقامت از طریق کار در آلمان + قوانین 2024

کار در آلمان

کار در آلمان


شرایط کار در آلمان برای ایرانیان؛ آینده خود را بسازید!

آیا پیدا کردن کار در آلمان برای ایرانیان راحت است؟ با اقتصاد پویا، سیستم آموزشی برتر، فرهنگ کاری حرفه‌ای و مزایای دیگر، آلمان به یکی از مقاصد محبوب برای کارآفرینان و کارجویان بین‌المللی تبدیل شده است؛ پس شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید!

از فرصت‌های تحصیلی و مهاجرتی گرفته تا مزایای سیستم حمایتی و اجتماعی آلمان، کار در این کشور می‌تواند یک گام مهم برای تحقق اهداف شغلی شما و رسیدن به یک زندگی موفق باشد؛ بنابراین شما می‌توانید با مشاوره کارشناسان ما در افدل گروپ از طریق قانون کار در آلمان، اقامت بگیرید.

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

قانون جدید کار در آلمان

دولت آلمان در پاسخ نیاز برای نیروی کار متخصص، ابتکارات تازه‌ای را برای جذب مهارت‌های حرفه‌ای از کشورهای غیراروپایی اعلام کرده است. طبق مقررات جدید، افرادی که دارای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای هستند، در مقایسه با دارندگان مدارک عالیه، احتمال بیشتری برای استخدام دارند.

این سیاست جدید به متقاضیان اجازه می‌دهد تا به‌راحتی برای مهاجرت و ویزای کار در آلمان اقدام کنند و تا یک سال به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب در این کشور بگردند. در این مدت افراد می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و مجوز کار در آلمان را بگیرند.

 همچنین با توجه به قوانین جدید، فرایند دریافت اقامت دائم ساده‌تر شده است. شما باید توجه داشته باشید که برای اخذ کارت شانس آلمان، لازم است حداقل سه مورد از شرایط زیر را رعایت کنید:

 • داشتن مدرک یا آموزش حرفه‌ای
 • سه سال سابقه کار حرفه‌ای
 • مهارت‌های زبانی یا تجربه اقامت در آلمان
قانون جدید کار در آلمان
قانون جدید کار در آلمان

قانون مالیات کار در آلمان

در کشور آلمان، مالیات‌ بر درآمد تحت عنوان Einkommensteuer شناخته شده و طی سال به صورت مالیات بر حقوق (Lohnsteuer) اخذ می‌گردد. افرادی که بیش از شش ماه متوالی در آلمان سکونت دارند، معمولاً ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی (Steuererklärung) به دفتر مالیاتی محلی (Finanzamt) هستند.

دوره مالیاتی در آلمان با سال تقویمی همخوانی دارد. شما می‌توانید به صورت فردی، اظهارنامه مالیاتی را ارسال کنید یا از خدمات مشاوره مالیاتی ما بهره ببرید. از سال ۲۰۲۳ به بعد، اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سیستم الکترونیکی ELSTER ارسال می‌کنند تا تاریخ ۲ اکتبر فرصت دارند.

در موارد استثنایی مانند بیماری یا گم ‌شدن اسناد می‌توانید برای تمدید مهلت درخواست دهید. اگر از خدمات مشاوران مالیاتی ما استفاده کنید تا ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۴ فرصت دارید. همچنین باید بدانید تأخیر در ارسال اظهارنامه مالیاتی ممکن است منجر به جریمه شود.

آلمان دارای چهار دسته مالیاتی است. دسته اول، افراد مجردی که درآمدی تا ۱۰.۹۰۸ یورو دارند، معاف از مالیات هستند. در دسته دوم، درآمدهای تا ۶۲.۸۱۰ یورو مشمول مالیات هستند و نرخ مالیاتی آنها از ۱۴% شروع و تا ۴۲% افزایش می‌یابد.

دسته‌های سوم و چهارم برای درآمدهای بین ۶۲.۸۱۰ تا ۲۷۷.۸۲۵ یورو و بالاتر از ۲۷۷.۸۲۵ یورو با نرخ‌های مالیاتی ۴۲% و ۴۵% مرتبط هستند. اگر درآمد شما در دسته دوم قرار گیرد و حقوق ناخالصی معادل ۲۵.۰۰۰ یورو دریافت کنید، احتمالاً با نرخ مالیاتی حدود ۲۹% مواجه خواهید شد.

توجه داشته باشید که برای یک خارجی با حقوق ناخالص ۴۰.۰۰۰ یورو، نرخ مالیاتی تقریباً ۳۶% تخمین زده می‌شود.

قانون مالیات کار در آلمان
قانون مالیات کار در آلمان

روش‌های مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت به آلمان از طریق کار یکی از روش‌های محبوب برای کسانی است که به دنبال فرصت‌های شغلی در این کشور هستند. همچنین شما باید توجه داشته باشید که در این روش‌ها، مدارک و شرایط خاصی وجود دارد و بهتر است شما با کارشناسان ما تماس بگیرید و اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه کسب کنید.

کار در آلمان از طریق پیشنهاد کار (JOB OFFER)

در روش (JOB OFFER) اولین قدم برای یافتن کار در آلمان داشتن یک کارفرمای آلمانی است. قبل از سال ۲۰۲۱، کارفرمایان باید شغل را ابتدا در آلمان و سپس در اتحادیه اروپا برای مدت سه ماه اعلام می‌کردند تا در صورت عدم تمایل نیروهای داخلی به جذب نیرو خارج از اتحادیه اروپا بپردازند.

با تغییرات قانونی در سال ۲۰۲۱ این الزام برداشته شده و افراد غیراروپایی می‌توانند بدون نیاز به انتظار برای اولویت، برای مشاغل درخواست دهند. برای افراد بالای ۴۵ سال لازم است که شغل پیشنهادی دست‌کم ماهانه ۳۶۸۵ یورو درآمد داشته باشد.

معیارهای لازم برای دریافت پیشنهاد کار در آلمان عبارت‌اند از:

 • داشتن پیشنهاد کار از یک کارفرمای آلمانی
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر
 • داشتن دانش زبان آلمانی حداقل در سطح B1
 • سن کمتر از ۴۵ سال
 • داشتن مهارت و تخصص لازم در حرفه مربوطه

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

کار در آلمان از طریق JOB SEEKER

برای کار در آلمان از طریق JOB SEEKER  شما می‌توانید از ویزای جستجوی کار استفاده کنید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به مدت یک سال وارد آلمان شده و به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب بگردید.

شرایط لازم برای اخذ ویزا و اقامت در آلمان عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر و معادل‌سازی شده (حداقل کارشناسی)
 • داشتن سه سال سابقه کار مرتبط
 • داشتن بیمه درمانی
 • اثبات توانایی مالی
 • عدم داشتن سوءپیشینه
کار در آلمان از طریق JOB SEEKER
کار در آلمان از طریق JOB SEEKER

همچنین بر اساس شرایط کار در آلمان، شما با مدرک دیپلم یا مدرک فنی حرفه‌ای نیز می‌توانید برای کار در کشور آلمان اقدام کنید؛ اما برای افرادی که از ایران مهاجرت می‌کنند ارائه حداقل مدرک فوق‌دیپلم الزامی است؛ زیرا مدرک تحصیلی باید در کشور آلمان معتبر باشد.

ویزای جستجوی کار در کشور آلمان که به مدت یک سال اعتبار دارد به متقاضیان این فرصت را می‌دهد که برای بستن قرارداد کاری خود در آلمان تلاش کنند. متقاضیان باید به‌تنهایی وارد آلمان شوند و به دنبال اجازه کار در آلمان بگردند.

در صورت موفقیت در امضای قرارداد کاری، امکان دعوت اعضای خانواده به آلمان نیز برای شما فراهم می‌شود. طبق مقررات جدید، لزومی ندارد که شغل پیشنهادی با مدرک تحصیلی فرد به طور کامل مطابقت داشته باشد و فرصت‌های شغلی و کاریابی در آلمان در حوزه‌های مرتبط با تحصیلات نیز قابل‌پیگیری است.

پس از گذراندن چهار سال کار در این کشور، متقاضیان می‌توانند برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند و در پنجمین یا ششمین سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت آلمانی اقدام نمایند.

دریافت بلوکارت برای کار در آلمان

بلوکارت آلمان یک مجوز اقامت و کار است که به افراد واجد شرایط این امکان را می‌دهد که تقریباً برای چهار سال در آلمان زندگی و کار کنند. افرادی که دارای مهارت‌های برجسته، استعدادهای خاص و تحصیلات عالی هستند، می‌توانند پس از یک سال کار در آلمان، برای دریافت بلوکارت اقدام کنند.

شرایط لازم برای کسب بلوکارت آلمان عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر
 • داشتن حداقل یک سال تجربه کاری در آلمان
 • کسب حداقل دستمزد سالانه ۴۵۰۰۰ یورو
دریافت بلوکارت برای کار در آلمان
دریافت بلوکارت برای کار در آلمان

مدارک مورد نیاز کار در آلمان

اگر به دنبال کار در کشور آلمان هستید، سایت جستجوی کار در آلمان می‌تواند شانس شما را برای استخدام افزایش دهد. کارفرمایان معمولاً ترجیح می‌دهند افرادی را استخدام کنند که این ویزای آلمان را دارند؛ زیرا این امر نشان می‌دهد که فرد می‌تواند به ‌سرعت مجوز کار دریافت کند.

برخی از مدارک مورد نیاز برای درخواست کار در کشور آلمان عبارت‌اند از:

 • پر کردن فرم درخواست
 • سه قطعه عکس ۶*۴
 • کپی صفحات پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • بیمه‌نامه
 • ارائه مدرک تحصیلی
 • سوابق کاری (ترجیحاً ۵ سال، حداقل ۳ سال)
 • پرینت موجودی حساب بانکی برای نشان‌دادن توانایی مالی
 • مدرک زبان آلمانی سطح B1
 • نامه‌ای که هدف از سفر به آلمان را توضیح دهد.
 • اثبات داشتن محل اقامت در آلمان

مدارک باید مهر دادگستری و امور خارجه داشته باشند و توسط سفارت تأیید شوند. توجه داشته باشید که برخورد شما با افسر پرونده در سفارت می‌تواند بر نتیجه درخواست شما تأثیر بگذارد. در صورت ردشدن درخواست امکان تجدید نظر وجود دارد.

مدارک مورد نیاز کار در آلمان
مدارک مورد نیاز کار در آلمان

فرصت‌های شغلی در آلمان بدون مدرک تحصیلی

آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در اروپا شناخته می‌شود که از نظر اقتصادی بسیار قوی و نرخ بیکاری آن پایین است. این کشور، میزبان دانشگاه‌های باسابقه و فرصت‌های شغلی متعددی است. بسیاری از مهاجران با هدف دستیابی به فرصت‌های شغلی بهتر و زندگی در محیطی صنعتی به آلمان مهاجرت می‌کنند.

دولت آلمان راه‌های گوناگونی را برای جذب نیروی کار متخصص ارائه داده است که نشان می‌دهد که اشتغال در این کشور بدون داشتن مدرک تحصیلی دشوار است. روش‌هایی مانند دریافت بلو کارت، ویزای جستجوی کار و ویزای پیشنهاد شغلی وجود دارد.

بلو کارت برای افرادی با مدارک تحصیلی بین‌المللی صادر می‌شود. برای دریافت ویزای جستجوی کار نیز باید مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه‌ای ارائه شود تا امکان جستجوی کار در آلمان فراهم گردد.

ویزای پیشنهاد شغلی به افرادی داده می‌شود که پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی دارند و کارفرما باید پیش از استخدام نیروی خارجی به استخدام کارگر ساده در آلمان بپردازد. در نهایت، برای صدور ویزا توسط سفارت آلمان، ارائه مدرک تحصیلی یا فنی حرفه‌ای الزامی است.

فرصت‌های شغلی در آلمان بدون مدرک تحصیلی

مشاغل موردنیاز آلمان

آلمان به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی جهان شناخته می‌شود و در زمینه‌های اقتصادی و تکنولوژیکی جزو کشورهای پیشتاز است. این کشور از روابط تجاری وسیعی با دیگر نقاط جهان برخوردار است که این امر فرصت‌های شغلی زیادی را در آن ایجاد کرده و موجب جذب مهاجران کاری از سراسر دنیا شده است.

در آلمان برخی از مهارت‌ها و تخصص‌ها به‌ویژه در بخش‌های صنعتی، دارای تقاضای بالایی هستند که این امر شانس یافتن شغل را برای متخصصان این حوزه‌ها افزایش می‌دهد.

علاوه بر صنایع، بخش بهداشت و درمان نیز به‌شدت به نیروی کار نیازمند است؛ به همین دلیل است که شاهد مهاجرت تعداد زیادی از پرستاران و پزشکان به آلمان هستیم. همچنین استخدام نیروهای کار ساده در این کشور نیز رایج است. لیستی از مشاغل موردنیاز در آلمان شامل موارد زیر می‌شوند.

کارشناس فروش کارشناس انبار کارگر انبار
انباردار نظافتچی منشی دفتر
ناظر پروژه حسابدار مهماندار
متخصص فروش فروشنده مدرس و محقق دانشگاه
برش‌کار فلز اپراتور ماشین‌های کارخانه‌ای برق‌کار ساختمان
برنامه‌نویس سیستم راننده جرثقیل مدیر هتل
متخصص چشم متخصص مدیریت سیستم‌های IT دستیار آشپز
متخصص مشاوره مالیاتی متخصص نقشه‌کشی فنی متخصص مراقبت و تربیت کودکان
راننده خودرو های باربری متخصص صنعت خودروسازی کارمند حمل‌ونقل و تدارکات
تعمیرکار وسایل گرمایشی و سرمایشی متخصص جوشکاری و اتصال کارکنان اداری
پداگوژی اجتماعی طراحی داخلی مشاوره مدیریت
متخصص عملیات الکترونیکی آشپز ماهر متخصص تحقیقات فنی و توسعه
متخصص اطلاعات رسانه‌ای مهندس مکانیک صنعتی متخصص دفتری
مهندسی ژنتیک مهندسی شیمی مهندسی مخابرات
مهندسی احتراق مهندسی هوافضا مهندسی اپتیک و لیزر
مهندسی تجهیزات بهداشتی مهندسی اتوماسیون صنعتی مهندسی لوجیستیک
شنوایی‌شناسی زیست‌شناسی نگهداری سالمند
مامایی ارتوپدی توان‌بخشی
دامپزشکی ادمین شبکه مهندسی رباتیک
سنگ‌تراش مدیریت خرید مدیریت توزیع

متخصصان ما آماده هستند تا به شما در زمینه یافتن فرصت‌های شغلی در آلمان و دریافت پذیرش برای مشاغل مختلف کمک کنند.

همچنین شما می‌توانید با راهنمایی‌های ما به‌راحتی کار cnc در آلمان، کار دانشجویی در آلمان، برنامه‌نویسی در آلمان و… را انتخاب کنید و در این زمینه‌ها پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

حقوق کار در آلمان

یکی از معیارهای مهم برای افرادی که به دنبال کار در خارج از کشور هستند، سطح دستمزد است. در آلمان، میزان دستمزدها نسبتاً بالا است که این امکان را به کارگران می‌دهد تا استانداردهای زندگی خوبی را تجربه کنند. در ادامه به بررسی درآمد در آلمان در زمینه شغل‌های متنوع می‌پردازیم.

حرفه میانگین حقوق به یورو به دلار آمریکا
توسعه‌دهنده نرم‌افزار ۵۵.۴۱۰ ۶۷.۴۵۰
معمار ۳۳.۱۲۵ ۴۰.۷۹۹
مدیر منابع انسانی ۵۶.۰۹۸ ۷۰.۰۳۷
مدیرگروه ۸۰.۰۰۰ ۹۱.۴۳۰
مدیر بازاریابی ۶۲.۰۵۰ ۷۷.۰۱۰
مهندس برق ۴۴.۸۱۲ ۵۴.۱۴۸
مدیر فناوری اطلاعات ۸۹.۰۴۶ ۱۰۲.۴۹۶
مدیر پروژه IT ۵۷.۳۳۳ ۷۰.۵۹۶
مدیر توسعه کسب‌وکار ۵۶.۶۱۰ ۷۱.۱۱۷

نحوه کاریابی در آلمان برای ایرانیان

روند یافتن شغل در آلمان متناسب با مسیری که برای کسب اجازه کار در این کشور انتخاب می‌کنید، متغیر است. اگر از ایران در پی کاریابی هستید و قصد دارید به طور مستقیم ویزای کار در آلمان را دریافت کنید، باید از پلتفرم‌های آنلاین برای یافتن کارفرمای مناسب استفاده کنید.

 سایت‌های کاریابی می‌توانند در این فرایند به شما یاری رسانند. درصورتی‌که ویزای جستجوی کار در آلمان را دریافت کنید، یک سال فرصت خواهید داشت تا در خاک آلمان به جستجوی کار بپردازید.

حتی در این شرایط، کارشناسان ما توصیه می‌کنند که قبل از سفر به آلمان به صورت آنلاین به جستجوی کار بپردازید و مصاحبه‌های شغلی را انجام دهید. همچنین برای استفاده از سایت‌های کاریابی،  نیاز به تهیه یک رزومه کاری مناسب و حرفه‌ای دارید. اصالت و حرفه‌ای بودن رزومه از اهمیت بالایی برخوردار است.

توصیه می‌کنیم که رزومه خود را به دو زبان انگلیسی و آلمانی آماده کنید. با قرار دادن رزومه‌تان در وب‌سایت‌های کاریابی، می‌توانید شغل‌هایی را که با مهارت‌هایتان مطابقت دارند، پیدا کنید.

نحوه کاریابی در آلمان برای ایرانیان
نحوه کاریابی در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای پناهندگان

برای پناهندگانی که به دنبال کار در آلمان هستند، ممکن است با مجموعه‌ای از چالش‌ها و امکانات روبرو شوند. پناهندگان می‌توانند با توجه به شرایط خاص خود، مجوز کاری دریافت کنند. برای این کار، آنها باید به دفتر وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه کرده و درخواست مجوز کار نمایند.

 این مجوز ممکن است بسته به وضعیت پناهندگی فرد و نیازهای بازار کار، محدودیت‌هایی داشته باشد. همچنین برای ورود به بازار کار در کشور آلمان، دانش زبان آلمانی بسیار مهم است. تسلط بر زبان آلمانی می‌تواند در برقراری ارتباط مؤثر در محیط کسب‌وکار کمک‌کننده باشد.

کار در آلمان برای پناهندگان

اخذ ویزای خانواده از طریق کار در آلمان

قانون الحاق خانواده در آلمان به مهاجرانی که تمایل به کارکردن در این کشور را دارند، اجازه می‌دهد که برای همسر و فرزندان خود نیز مجوز اقامت در آلمان را اخذ کنند.

 افرادی که ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت می‌کنند در فرصت یک‌ساله که برای کاریابی دارند، نمی‌توانند اعضای خانواده را در کنار خود داشته باشند؛ اما پس از استخدام و دریافت مجوز کار، می‌توانند برای خانواده خود نیز درخواست اقامت کنند.

 

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

اخذ اقامت جهت کار در آلمان

اکثر مهاجران به دنبال این هستند که در نهایت اقامت دائم و تابعیت کشور میزبان را کسب کنند. پاسپورت آلمان به‌عنوان یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان شناخته می‌شود و امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۲ کشور را فراهم می‌آورد.

 ویزای کاری آلمان یکی از روش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه برای دستیابی به تابعیت و پاسپورت این کشور است. برای کسب شهروندی، شما باید ابتدا باید اقامت دائم آلمان را به دست آورید. دارندگان بلوکارت می‌توانند پس از ۳۳ ماه اقامت دائم بگیرند که این مدت با ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد.

 بدون بلوکارت باید حداقل ۴ سال در آلمان زندگی کنید تا بتوانید اقامت دائم را کسب کنید. قبل از اخذ تابعیت، متقاضیان باید حداقل ۶ ماه در سال در آلمان اقامت داشته باشند در غیر این صورت اقامت آن‌ها لغو می‌شود.

پس از اخذ اقامت دائم در سال پنجم یا ششم می‌توانید برای تابعیت و پاسپورت آلمان اقدام کنید و از مزایای کامل شهروندی بهره‌مند شوید. با اقامت دائم، اگرچه از بسیاری از حقوق شهروندی بهره‌مند می‌شوید؛ اما در برخی موارد مانند شرکت در انتخابات یا داشتن مشاغل دولتی محدودیت‌هایی وجود دارد.

 با اقامت دائم، اجازه زندگی و سفر در اتحادیه اروپا را دارید؛ اما برای سفر به ۱۷۲ کشوری که شهروندان آلمانی می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند، نیاز به ویزا خواهید داشت؛ بنابراین با راهنمایی‌های کارشناسان ما می‌توانید بدون نگرانی اقامت کامل را دریافت کنید و شغل مناسبی در آلمان داشته باشید.

اخذ اقامت جهت کار در آلمان
اخذ اقامت جهت کار در آلمان

مطمئن‌ترین مؤسسه مهاجرتی به آلمان

شرکت افدل گروپ از معتبرترین مؤسسه‌های مهاجرتی در جهان است که خدماتی نظیر اخذ ویزا و اقامت، مهاجرت آسان و سریع، سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت و… را در سطح جهانی به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

اگر شما هم به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت در کشورهای نظیر آلمان، کانادا، امارات و… هستید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

تیم حقوقی ما بر اساس قانون و شرایط هر کشور بهترین راه‌حل‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ بنابراین شما می‌توانید بدون هیچ نگرانی و به صورت معتبر مؤسسه حقوقی و مهاجرتی ما را انتخاب کنید.

 

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *