شرایط اخذ اقامت استرالیا 24-2023

راحت‌ترین راه اخذ اقامت استرالیا کدام است؟ استرالیا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است و ایرانیان زیادی این کشور را به عنوان مقصدی برای رسیدن به آرزوهایشان انتخاب کرده‌اند؛ اما کدام روش مهاجرتی می‌تواند شما را به اهدافتان برساند؟

اگر قصد مهاجرت دارید و برای انتخاب از میان استرالیا و کشورهای دیگر مردد هستید، لازم است تا اطلاعات دقیق و کاملی را در این رابطه به دست آورید و حتماً با یک وکیل یا مؤسسه مهاجرتی برای دریافت اقامت استرالیا مشورت کنید.

اقامت استرالیا چه مزایایی دارد؟

در صورتی که به این فکر می‌کنید که دریافت اقامت استرالیا چگونه است، ابتدا باید مزایایی که با مهاجرت به این کشور به دست خواهید آورد، آشنا شوید. در اینجا برخی از حقوق و مزایایی که شما و خانواده‌تان می‌توانید پس از دریافت ویزای اقامت در استرالیا از آن‌ها برخوردار شوید، آورده شده‌اند.

 

مقاله پیشنهادی:  ثبت شرکت در استرالیا در سال 25-2024

مزایای اقامت در استرالیا شامل موارد زیر می‌شوند:

تمدید راحت ویزا

حمایت از اعضای خانواده

افزایش رتبه اعتباری

مزایای اجتماعی

امکان دریافت شهروندی استرالیا

سیستم کارآمد بهداشت و درمان

سیستم آموزشی عالی

فرصت‌های شغلی

 

تمدید راحت ویزا

ویزای استرالیا به شما اجازه می‌دهد تا در طول مدت ویزای خود (معمولاً 5 سال) در کشور اقامت داشته باشید. صرف نظر از این که اعتبار این ویزا تمام شده است یا خیر، شما می‌توانید در کشور بمانید؛ اما نمی‌توانید از کشور خارج شوید و باید آن را در اسرع وقت تمدید کنید.

حمایت از اعضای خانواده

شما می‌توانید از اعضای خانواده خود برای اخذ اقامت استرالیا حمایت مالی کنید؛ اما باید پیش شرط‌های اقامت و بیمه حمایتی را رعایت کرده باشید؛ این مزیت برای خانواده‌هایی که قصد مهاجرت با هم را دارند، بسیار حائز اهمیت است.

افزایش رتبه اعتباری

رتبه اعتباری شما به عنوان یک فرد مقیم استرالیا فوراً افزایش می‌یابد و این مزیت به شما کمک می‌کند تا تأییدیه وام شخصی، وام کارت، وام مسکن، کارت‌های اعتباری و… برای شما آسان‌تر شود.

مزایای اجتماعی

پس از 2 سال اقامت در استرالیا، طرح جامع اداره امنیت اجتماعی استرالیا که معمولاً به عنوان Centrelink شناخته می‌شود، کمک‌های رفاهی اجتماعی مرتبط با دانشجویان، خدمات بهداشتی درمانی، بیکاری و… را به شما و خانواده‌تان ارائه می‌دهد.

امکان دریافت شهروندی استرالیا

در صورتی که حداقل 4 سال به طور قانونی در استرالیا زندگی کرده و حداقل 12 ماه اقامت استرالیا را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنید. البته دریافت شهروندی استرالیا دارای شرایطی است که ممکن است به مرور زمان تغییر کنند؛ پس اطلاع از جدیدترین شرایط الزامی است.

سیستم کارآمد بهداشت و درمان

شهروندان استرالیایی از حق استفاده از باکیفیت‌ترین مراقبت‌های بهداشتی برخوردار هستند. شما به عنوان یک فرد مقیم استرالیا، از امتیاز طرح‌های بیمه درمانی دولتی به نام «Medicare» برخوردار می‌شوید که درمان پزشکی رایگان را با قیمت‌های یارانه‌ای و داروهای دولتی اعطا می‌کند.

سیستم آموزشی عالی

استرالیا به عنوان یک کشور با امکانات آموزشی سطح بالا و دانشگاه‌های درجه یک شناخته می‌شود. شما حق دریافت مزایای خانوادگی مانند مرخصی والدین با حقوق و مزایا را دارید. همین موضوع آمار درخواست برای اخذ اقامت استرالیا را افزایش داده است.

فرصت‌های شغلی

جنبه دیگری که برای اقامت در استرالیا باید در نظر بگیرید، مجوز کار است. ساکنین استرالیا می‌توانند برای هر کارفرمایی و در هر موقعیت شغلی کار کنند؛ اما کار در حوزه خدمات عمومی یا نیروهای مسلح محدود به شهروندان استرالیایی است.

مهاجران ساکن در این کشور طبق قوانین از مزایای مشابه شهروندان برخوردار هستند؛ آنها می‌توانند عضو اتحادیه‌های کارگری شوند و غرامت کارگر را مطالبه کنند.

اقامت استرالیا چه چالش‌هایی دارد؟

کشور استرالیا کیفیت بالای زندگی را ارائه می‌دهد؛ اما هزینه‌های بالایی دارد. حتی یک فرد مجرد که به این کشور نقل مکان می‌کند، با هزینه‌های ماهانه قابل توجهی روبرو می‌شود؛ بنابراین داشتن یک شغل مناسب برای اقامت در استرالیا بسیار مهم است.

اگرچه مسیر اخذ شهروندی کشور استرالیا آسان است؛ اما اخذ مجوز کار در استرالیا یک پروسه طولانی و پیچیده است که در آن یک مقام دولتی تعیین می‌کند که آیا شما شخصیت و اخلاق مناسب و قابل‌قبولی برای مهاجرت به این کشور دارید یا خیر.

استرالیا کشور بزرگی است که می‌تواند منجر به احساس انزوا شود. این چالش به این دلیل است که شهرهای بزرگ و مهم این کشور از هم دور هستند و ترک محل اقامت را برای یک روز یا حتی یک سفر آخر هفته دشوار می‌کند. از این رو بهتر است که از همان ابتدا شهر مورد نظر خود را برای اقامت استرالیا انتخاب کنید.

اگر از زندگی در خارج از کشور برای فرصت‌های سفر لذت می‌برید، استرالیا ممکن است برای شما مناسب نباشد. موقعیت جغرافیایی آن به این صورت است که هر سفر بین المللی باید با یک پرواز چند ساعته هواپیما انجام شود.

به طور کلی معایب اقامت در استرالیا شامل موارد زیر می‌شوند:
 • هزینه بالای زندگی
 • طولانی بودن روند اخذ مجوز کار
 • فاصله زیاد شهرهای مهم با هم
 • فاصله زیاد با کشورهای دیگر

مزایای اقامت در استرالیا

معایب اقامت در استرالیا

تمدید راحت ویزا

هزینه بالای زندگی

حمایت از اعضای خانواده

طولانی بودن روند اخذ مجوز کار

افزایش رتبه اعتباری

فاصله زیاد شهرهای مهم با هم

مزایای اجتماعی

فاصله زیاد با کشورهای دیگر

امکان دریافت شهروندی استرالیا

 

سیستم کارآمد بهداشت و درمان

 

سیستم آموزشی عالی

 

فرصت‌های شغلی

 

سؤالات متداول

1. ویزای موقت استرالیا چند ساله است؟

معمولا 5 ساله

2. آیا امکان دریافت شهروندی استرالیا برای ایرانیان وجود دارد؟

بله همه مهاجران با داشتن شرایط لازم می‌توانند برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنند.

3. مهم‌ترین چالش اقامت استرالیا چیست؟

روند طولانی اخذ مجوز کار و هزینه بالای زندگی

راه‌های دریافت اقامت استرالیا

به طور کلی اقامت استرالیا به دو نوع تقسیم می‌شود؛ هر کدام از انواع اقامت موقت و دائمی کشور استرالیا دارای شرایط خاصی هستند و داشتن همه شرایط ضروری است. توجه داشته باشید که شرایط دریافت اقامت کشور استرالیا به روش و هدف مهاجرت شما بستگی دارد.

به طور کلی انواع اقامت استرالیا شامل موارد زیر می‌شوند:
 • اقامت دائم استرالیا: از این نوع اقامت می‌توانید برای زندگی، تحصیل یا کار در استرالیا استفاده کنید. اقامت دائم کشور استرالیا به شما این امکان را می‌دهد تا بعد از حداقل 3 سال از دوره چهارساله، شهروندی این کشور را دریافت کنید.

 • اقامت موقت استرالیا: حالت بعدی اقامت در استرالیا به صورت موقت است. این نوع اقامت به دو صورت قابل دریافت است:

  • اقامت موقت استرالیا بدون شروط: با دریافت این نوع اقامت متعهد می‌شوید که به کشور خود بازمی‌گردید. برای مثال، ویزای توریستی استرالیا یکی از این نوع اقامت‌ها است.
  • اقامت موقت provisional استرالیا: در صورتی که شرایط لازم را برای دریافت اقامت دائم داشته باشید، می‌توانید این اقامت موقت را به نوع دائم تبدیل کنید.

راه‌های دریافت اقامت استرالیا

› دریافت اقامت از طریق کار

دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری

 دریافت اقامت از طریق تحصیل

› دریافت اقامت از طریق ازدواج

› اقامت استرالیا از طریق اسپانسر فامیلی

› دریافت اقامت از طریق پناهندگی

دریافت اقامت استرالیا از طریق کار

اگر می‌خواهید در استرالیا بمانید و کار کنید، تا زمانی که واجد شرایط باشید، می‌توانید برای هر نوع ویزای کاری استرالیا اقدام کنید. انواع مختلفی از ویزای کار استرالیا در دسترس هستند؛ در این بخش محبوب‌ترین ویزاهای کاری استرالیا را بررسی می‌کنیم.

ویزای استعدادهای جهانی

ویزای استعداد جهانی استرالیا زیرمجموعه ویزای 858 است و بسته به مهارت‌های شما به دو نوع تقسیم می‌شود. ویزای استعدادیابی جهانی به صورت دائمی صادر می‌شود و شما می‌توانید به طور نامحدود در استرالیا بمانید.

ویزای اسپانسر کارفرما

این نوع ویزا که زیرمجموعه ویزای 186 است، به صورت دائمی است که فقط در صورت داشتن اسپانسر می‌توانید برای آن درخواست دهید. شما برای دریافت این ویزا می‌توانید یکی از روش‌های موجود برای ویزای 186 را انتخاب کنید:

 • ورود مستقیم
 • قرارداد کاری
 • انتقال اقامت موقت

 

مقاله پیشنهادی: ویزای جاب آفر استرالیا

ویزای اسپانسر کارفرما

این نوع ویزا که زیرمجموعه ویزای 186 است، به صورت دائمی است که فقط در صورت داشتن اسپانسر می‌توانید برای آن درخواست دهید. شما برای دریافت این ویزا می‌توانید یکی از روش‌های موجود برای ویزای 186 را انتخاب کنید:

 • ورود مستقیم
 • قرارداد کاری
 • انتقال اقامت موقت

ویزای مهاجرتی منطقه‌ای

اگر قبلاً ویزای کاری معتبر دیگری در کشور استرالیا داشته‌اید و در طول آن مدت برای همان کارفرما کار کرده‌اید، می‌توانید برای ویزای مهاجرتی منطقه‌ای از نوع 187 درخواست دهید.

ویزای منطقه‌ای تحت حمایت کارفرمای متخصص

شما با این نوع از ویزای 494 مجاز هستید تا در مناطق خاصی که کارفرما شما را نامزد کرده است، کار کنید. این ویزا موقت است و به مدت 5 سال اعتبار دارد. اگر واجد شرایط اقامت دائم باشید، می‌توانید پس از 3 سال برای اقامت دائم درخواست دهید.

ویزای مستقل متخصص

ویزای 189 مبتنی بر امتیاز شما است و برای واجد شرایط بودن برای دریافت این ویزا باید حداقل 65 امتیاز از جدول مهارت‌ها را کسب کرده باشید. اگر ویزای 189 به شما داده شود، می‌توانید به طور نامحدود در استرالیا بمانید و خیال خود را از اقامت استرالیا از طریق تخصص راحت کنید.

ویزای تحصیلات تکمیلی

ویزای 476 برای فارغ‌التحصیلان جدید در استرالیا صادر می‌شود که مهارت‌های زیادی در رشته تحصیلی خود دارند. با این حال، این ویزا موقت است و تنها برای 18 ماه اعتبار دارد.

مقاله پیشنهادی: ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای منطقه‌ای متخصصان

ویزای 887 یک ویزای دائمی است که اگر قبلاً ویزای کاری کوتاه مدت داشته‌اید، می‌توانید برای دریافت آن درخواست دهید. این نوع ویزا برای متخصصان صادر می‌شود و شرایط خاصی دارد.

اگر قبلاً ویزای منطقه‌ای متخصصان داشته‌اید، می‌توانید برای ویزای 489 درخواست دهید. ویزای 489 نیز موقت است؛ اما پس از چند سال می‌توانید برای ویزای دائمی اقدام کنید.

ویزای کار منطقه‌ای

ویزای 491 تنها برای افراد متخصص و واجد شرایط صادر می‌شود. برای دریافت ویزای 491 لازم است تا شرایط امتیازی را داشته باشید و مدرک مبنی بر علاقه و تمایل خود را ارسال کنید. بعد از گذشت سه سال با این ویزا می‌توانید برای اخذ اقامت دائم خود در استرالیا اقدام کنید.

ویزای کار موقت روابط بین الملل

این ویزا که زیرمجموعه ویزای 403 محسوب می‌شود، دارای 6 روش است و هر روش الزامات و شرایط خود را دارند. بسته به اینکه کدام روش معیارهای شما را دارد، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید.

دریافت اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری

استرالیا با فرصت‌های باورنکردنی برای سرمایه گذاری، یکی از بهترین مقاصد برای افرادی است که به دنبال چشم‌اندازهای جدید برای کسب و کار خود هستند. این کشور جولانگاه استعدادها است و موقعیت منحصر به فردش، آن را به یک قدرت اقتصادی در منطقه تبدیل کرده است.

ویزای سرمایه گذاری استرالیا به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا کسب و کار خود را در استرالیا ایجاد یا خریداری کنند. این روش مسیری برای دریافت اقامت استرالیا به صورت دائم است که مزایای باورنکردنی را برای متقاضیان موفق به همراه دارد.

دو راه برای دریافت ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی استرالیا وجود دارد:

 • اگر ویزای کاری موقت دارید، پس از راه‌اندازی کسب و کار خود واجد شرایط اقامت دائم خواهید بود.
 • متقاضیان ویزای کاری با تجربه بالا می‌توانند توسط دولت برای ویزای روابط عمومی حمایت شوند.

برای واجد شرایط بودن جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری استرالیا باید حداقل به مقدار 2.5 میلیون دلار استرالیا سرمایه گذاری کنید و دارایی‌هایی معادل حداقل 2.5 میلیون دلار استرالیا برای دو سال مالی قبل از درخواست ویزا داشته باشید.

شایان ذکر است که مهاجرانی که اقامت استرالیا را به صورت موقت دارند، می‌توانند پس از واجد شرایط بودن برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند. البته به یاد داشته باشید که خرید ملک در استرالیا اقامت دائم یا شهروندی را تضمین نمی‌کند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد یک مسیر خاص، بررسی گزینه‌های ویزای موجود و الزامات آنها ضروری است.

دریافت اقامت استرالیا از طریق تحصیل

برخی از دانشجویان به استرالیا می‌آیند و زندگی در این کشور را ترجیح می‌دهند؛ درنتیجه تصمیم می‌گیرند که در استرالیا زندگی و پس از اتمام تحصیل برای ویزای اقامت دائم خود اقدام کنند. هنگام انتخاب یک دوره تحصیلی مهم است که به چشم‌اندازها و شانس دریافت ویزای دائمی آن فکر کنید.

تعدادی روش برای دانشجویان بین‌المللی جهت دریافت اقامت استرالیا در دسترس هستند. اینکه کدام یک برای شما مناسب است، با توجه به مدرک تحصیلی، توانایی زبان انگلیسی، سابقه کاری و شرایط مختلف دیگر مشخص می‌شود.

به طور کلی سه گزینه برای دریافت اقامت در استرالیا از طریق تحصیل مناسب هستند که عبارت‌اند از:

 • ویزای کار پس از تحصیل
 • مهاجرت تخصصی
 • ویزای اسپانسر کارفرما

انتخاب از میان این گزینه‌ها کاملاً به شرایط شما بستگی دارد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که با توجه به متغیر بودن مقررات ویزای استرالیا، قبل از تصمیم‌گیری با کارشناسان حقوقی متخصص مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی: ویزای سرمایه گذاری در استرالیا

 

دریافت اقامت استرالیا از طریق ازدواج

اگر با یک استرالیایی ازدواج کنیم، اقامت دائم می‌گیریم؟ پاسخ این سؤال بله است؛ ازدواج با یک استرالیایی برای دریافت اقامت استرالیا در صورتی امکان‌پذیر است که تمام درخواست‌های معتبر ویزا و شرایط تمکن مالی برآورده شوند.

اگر همسر شما شهروند استرالیا یا مقیم دائم این کشور باشد، می‌تواند واجد شرایط حمایت مالی از شما برای ویزای اقامت دائم استرالیا باشد. همچنین توجه داشته باشید که ازدواج همجنس‌گرایان در قانون مهاجرت استرالیا به رسمیت شناخته شده است.

ازدواج با یک استرالیایی برای دریافت اقامت با درخواست ویزای پارتنر، چه در استرالیا و چه از خارج از کشور امکان‌پذیر است. اخذ اقامت دائم با ویزای پارتنر شامل یک فرایند دو مرحله‌ای است که به موجب آن درخواست اولیه برای ویزای موقت ارائه می‌شود.

پس از گذشت 2 سال از ارسال درخواست اولیه شما، صدور ویزای اقامت دائم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شما ممکن است در طول دوره پردازش ویزا در استرالیا اقامت داشته باشید؛ اما مدت زمان آن بستگی به درخواست شما به عنوان متقاضی دارد.

معمولاً روند دریافت ویزای پارتنر یا ازدواج استرالیا یک سال و حتی بیشتر طول می‌کشد و به شرایط شما بستگی دارد.

دریافت اقامت استرالیا از طریق اسپانسر فامیلی

اداره مهاجرت استرالیا توجه ویژه‌ای به خانواده دارد و به همین دلیل ویزای خانوادگی در استرالیا را معرفی کرده است. این امر به همسران، والدین، فرزندان و سایر اعضای خانواده این حق را می‌دهد تا تحت شرایط خاصی به این کشور مهاجرت کنند.

این ویزاها اساساً توسط شهروندان استرالیایی، ساکنان دائمی این کشور و شهروندان واجد شرایط حمایت می‌شوند. علاوه بر ویزای پارتنر که برای روش دریافت اقامت استرالیا از طریق ازدواج به آن اشاره کردیم، از طریق والدین و فرزندان هم میتوان ویزای این کشور را دریافت کرد.

ویزای والدین به متقاضیانی ارائه می‌شود که دارای فرزند یا فرزندان واجد شرایط هستند که به عنوان شهروند استرالیا در این کشور اقامت داشته باشند. این دسته از مهاجرت ویزای خانوادگی در استرالیا به طور اجباری توسط فرزندان مقیم این کشور حمایت می‌شود.

نکته قابل توجه در رابطه با ویزای والدین استرالیا این است که هم برای افراد شاغل و هم برای افراد مسن صادر می‌شود.

متقاضیانی که با این روش به استرالیا مهاجرت می‌کنند، می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. تعداد کمی از ویزاهای والدین در ابتدا برای اقامت استرالیا به صورت موقت ارائه می‌شوند که می‌توانند با توجه به درخواست شما به نوع دائمی تغییر یابند.

لازم به ذکر است که هر ساله تعداد محدودی ویزای والدین توسط مقامات مهاجرت استرالیا صادر می‌شوند. به همین دلیل یک لیست بلند از درخواست‌ها وجود دارد و ممکن است مجبور شوید تا نوبت خود صبر کنید.

همانند ویزای والدین، ویزای فرزند نیز تحت چندین زیر مجموعه صادر می‌شود. به طور کلی، حمایت از ویزای فرزند الزاماً باید توسط والدینی که به طور دائم در استرالیا مستقر یا شهروند این کشور هستند، انجام شود.

برادران، خواهران و بستگان نزدیک نیز می‌توانند ابتدا با ویزای موقت به استرالیا مهاجرت کنند و بعداً آن را به نوع دائمی تغییر دهند.

دریافت اقامت استرالیا از طریق پناهندگی

این ویزا برای افرادی است که با ویزای معتبر وارد استرالیا شده‌اند و می‌خواهند پناهندگی بگیرند. در صورتی که تعهدات حفاظتی استرالیا را انجام دهید و سایر شرایط لازم برای اعطای ویزا را برآورده کنید، به شما امکان می‌دهند تا به طور دائم در استرالیا بمانید.

سؤالات متداول

1. برای اخذ اقامت استرالیا از طریق تخصص چه امتیازی لازم است؟

حداقل 65 امتیاز

2. دریافت ویزای پارتنر استرالیا چقدر طول می‌کشد؟

یک سال یا بیشتر

3. چگونه می‌توانم اقامت استرالیا را از طریق تحصیل بگیرم؟

به یکی از این سه روش: ویزای کار پس از تحصیل، مهاجرت تخصصی و ویزای اسپانسر کارفرما

4. پس از چه مدتی می‌توانم اقامت دائم استرالیا را بگیرم؟

در صورت واجد شرایط بودن، بعد از 3 سال در یک دوره چهارساله

5. آیا خرید ملک در استرالیا اقامت دائم این کشور را تضمین می‌کند؟

خیر نمی‌توان گفت که با این روش می‌توانید به صورت تضمینی اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را بگیرید.

شرایط اخذ اقامت استرالیا

با توجه به اینکه استرالیا به یک مقصد محبوب برای یک زندگی خانوادگی باکیفیت تبدیل شده است؛ مردم اغلب تعجب می‌کنند که می‌توانند اقامت دائم استرالیا را به راحتی دریافت کنند. از این نظر، تنها در صورتی می‌توان آن را دریافت کرد که حدود 4 سال در کشور اقامت داشته باشند. به همین دلیل است که مهاجران به ویزای PR استرالیا نیاز دارند.

طبق معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ اقامت استرالیا، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل امتیاز: شما باید حداقل 65 امتیاز در Point’s Grid داشته باشید.
 • تسلط به زبان: باید تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشید.
 • سن: برای واجد شرایط بودن جهت دریافت شهروندی استرالیا باید کمتر از 45 سال سن داشته باشید.
 • ارزیابی مهارت: مسئولین یک ارزیابی مهارتی را بر اساس تجربه کاری و تحصیلی شما انجام خواهند داد.
 • شغل: مطمئن شوید که شغل شما در فهرست تقاضای استرالیا ذکر شده است.
 • وضعیت پزشکی: در نهایت، شما باید از وضعیت سلامت و شخصیت خوبی برخوردار باشید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت استرالیا

بعد از اینکه شرایط شما برای دریافت اقامت کشور استرالیا بررسی شدند، نوبت به مدارک مورد نیاز می‌رسد. شما باید مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت استرالیا را به طور کامل تهیه کنید؛ زیرا هر گونه نقص در این مدارک، روند کار را به تأخیر می‌اندازد و شما را با مشکل روبرو می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای اقامت در استرالیا عبارت‌اند از:

 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • گواهی‌های تحصیلی
 • معرفی نامه کارفرما
 • صورت حساب بانکی
 • گذرنامه با اعتبار 6 ماه یا بیشتر
 • گواهی پزشکی و پلیس (در صورت درخواست DIBP)
 • و…

این موارد، مدارک کلی را که برای دریافت اقامت استرالیا نیاز دارید نشان می‌دهند. قبل از ارائه مدارک، لازم است تا مدارک مورد نیاز را با توجه به روش مهاجرتی و شرایط خود بررسی کرده و آن‌ها را به طور کامل ارائه دهید.

هزینه دریافت اقامت استرالیا

با نزدیک شدن به سال مالی جدید، دولت استرالیا تغییراتی را برای برنامه‌های مهاجرت به این کشور از جمله هزینه درخواست ویزا اعلام کرده است؛ درست مانند سال قبل، انتظار می‌رود که هزینه اخذ اقامت استرالیا به میزان مشخصی افزایش پیدا کند.

ONE derland Consulting افزایش مورد انتظار هزینه ویزای استرالیا و دریافت اقامت این کشور را به بخش‌های مختلفی تقسیم کرده است. در وهله اول باید بدانید که هزینه درخواست ویزا برای اقامت در کشور استرالیا در حال افزایش است.

دولت از اول جولای 2023 هزینه درخواست ویزا برای استرالیا را 6 درصد افزایش داده است. هزینه دریافت ویزای توریستی 600 که مربوط به گردشگران است، 40 دلار افزایش پیدا کرده و از 150 به 190 دلار رسیده است.

در حالی که هزینه دریافت ویزای دانشجویی 500 که مربوط به دانشجویان بین‌‌المللی است، 65 دلار افزایش داشته و از 650 دلار به 715 دلار تغییر پیدا کرده است. ویزای تعطیلات کاری نیز به جای 510 دلار، 640 دلار هزینه خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود که هزینه ویزای استرالیا 100 میلیون دلار در سال 2023-2024 و 665 میلیون دلار در یک دوره 5 ساله برای دولت هزینه داشته باشد.

 

هزینه‌های دریافت برخی از روش‌های اخذ اقامت استرالیا

هزینه ویزای توریستی 600

190 دلار

هزینه ویزای دانشجویی 500

715 دلار

هزینه ویزای تعطیلات کاری

640 دلار

چرا هزینه ویزا و اقامت استرالیا هر سال افزایش می‌یابد؟ دولت اعلام کرد که 75.8 میلیون دلار در طول دو سال، از سال 2023 تا 2024 برای گسترش جهش فعلی در منابع پردازش ویزا، اطمینان از سریع بودن پردازش آن و ارتقای فناوری‌های پردازش روادید فعلی هزینه خواهد کرد.

برای اطمینان از اینکه این برنامه‌ها به خوبی پیش می‌روند، دولت باید هزینه ویزای استرالیا را افزایش دهد. هزینه درخواست ویزا برای استرالیا در سال‌های گذشته نیز افزایش پیدا کرده بود.

زمان پردازش ویزای اقامت استرالیا

به طور کلی رسیدگی به درخواست ویزای استرالیا بین 6 تا 8 ماه طول می‌کشد؛ همچنین هر مرحله ساختار زمانی متفاوتی دارد. اضافه کردن زمان صرف شده برای هر مرحله، کل زمان پردازش ویزای شما را تعیین می‌کند.

در اینجا به تفکیک زمان صرف شده برای هر مرحله از دریافت ویزا می‌پردازیم:

 • ارزیابی مهارت: 45 تا 90 روز
 • تأیید ویزا: حدود 3 تا 12 ماه
 • آمادگی برای خروج: 2 تا 3 هفته

اخذ ویزای اقامت در استرالیا می‌تواند فرایندی پیچیده باشد؛ اما با کمک مشاورهای متخصص مهاجرت می‌تواند آسان‌تر شود. بررسی عوامل مؤثر بر زمان پردازش ویزای استرالیا نیز می‌تواند دید جامع‌تری برای برآورد زمان لازم به شما بدهد.

عوامل زیادی می‌توانند بر زمان پردازش ویزای شما تأثیر بگذارند. این زمان ممکن است به دلایل مختلفی مانند: تعداد درخواست‌های وارد شده، فصل‌هایی که تعداد برنامه‌ها بیشتر است، تعداد پرونده‌های پیچیده بیشتر یا برنامه‌های ناقص و… متفاوت باشد.

دلایل دیگری که بر زمان پردازش ویزای این کشور تأثیر می‌گذارند؛ عبارتند از:

 • برنامه‌ریزی نادرست
 • مدارک ناقص
 • زمان صرف شده برای پاسخگویی به سؤالات مطرح شده توسط افسران مهاجرتی
 • تقاضا برای شغل متقاضی در استرالیا
 • امتیاز نامناسب کسب شده توسط متقاضی در سامانه آنلاین SkillSelect
 • تأخیر در فرایند تأیید مدارک و مراحل دیگر
 • زمان صرف شده برای دریافت اطلاعات از سازمان‌های خارجی در مورد سلامت متقاضی

سؤالات متداول

1. شرایط سنی دریافت شهروندی استرالیا چگونه است؟

حداکثر 45 سال

2. برای اقامت استرالیا باید به چه زبانی مسلط باشیم؟

زبان انگلیسی

3. هزینه ویزای توریستی استرالیا چقدر است؟

حدود 190 دلار

مراحل اخذ اقامت استرالیا

اگر آماده‌اید تا در مسیر مهاجرت به استرالیا و دریافت اقامت این کشور گام بردارید، گرفتن ویزای اقامت PR اولین قدم برای دستیابی به این هدف است. در این راهنمای گام به گام، ما هر آنچه را که باید در مورد درخواست برای PR استرالیا در سال 2023 بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات ارائه شده در اینجا کلی هستند؛ زیرا هر فردی ممکن است چالش‌های خاص خود را داشته باشد. پس توصیه می‌کنیم که قبل از تصمیم‌گیری در مورد گزینه‌های خود با مشاوران متخصص صحبت کنید.

مرحله 1: شرایط‌ خود را بررسی کنید

قبل از شروع درخواست برای اقامت استرالیا، مهم است که واجد شرایط بودن خود را برای گزینه‌های مختلف ویزاهای موجود بررسی کنید. چندین گزینه برای دریافت ویزای استرالیا وجود دارند که هر کدام شرایط خاصی را طلب می‌کنند.

محبوب‌ترین گزینه‌های ویزای استرالیا عبارت‌اند از:

 • ویزای مستقل متخصص (زیر دسته 189)
 • ویزای نامزدی متخصص (زیر دسته 190)
 • ویزای طرح نامزدی کارفرما (زیر دسته 186)
 • ویزای طرح مهاجرت حمایت شده منطقه‌ای (زیر دسته 187)

برای تعیین اینکه کدام گزینه ویزا برای شما مناسب‌تر است، باید واجد شرایط بودن خود را بر اساس عوامل زیر بررسی کنید:

 • سن: در تاریخ درخواست شما باید کمتر از 45 سال سن داشته باشید.
 • تسلط به زبان انگلیسی: شما باید حداقل نمره آیلتس 6.5 در هر چهار مهارت را داشته باشید.
 • تحصیلات: شما باید مدرک لیسانس یا معادل آن را از یک مؤسسه معتبر داشته باشید.
 • تجربه کاری: شما باید حداقل 2 سال سابقه کار تمام وقت در یک شغل را داشته باشید.

مرحله 2: امتیازات خود را محاسبه کنید

دولت استرالیا از یک سیستم مبتنی بر امتیاز برای ارزیابی درخواست‌های ویزای اقامت استرالیا استفاده می‌کند. تعداد امتیازهایی که کسب می‌کنید به عوامل مختلفی بستگی دارند؛ از جمله:

 • سن: شما برای هر سال سن زیر 45 سال 10 امتیاز کسب می‌کنید.
 • تسلط به زبان انگلیسی: برای نمره آیلتس 8 یا بالاتر 20 امتیاز کسب می‌کنید.
 • تحصیلات: شما 15 امتیاز برای مدرک لیسانس و 20 امتیاز برای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر کسب می‌کنید.
 • تجربه کاری: شما به ازای هر سال سابقه کار تمام وقت در یک شغل، 10 امتیاز کسب می‌کنید.

سیستم امتیازدهی استرالیا

سن: کمتر از 45 —> 10 امتیاز

مهارت زبان: حداقل نمره 8 از آزمون آیلتس —> 20 امتیاز

تحصیلات: لیسانس —> 15 امتیاز و فوق لیسانس و بالاتر —> 20 امتیاز

سابقه کاری: 10 امتیاز به ازای هر سال

شغل انتخابی: در صورت موجود بودن در لیست  —> 5 امتیاز

اسپانسر: در صورت داشتن کارفرمای اسپانسر —> 15 امتیاز

نامزدی ایالت: 10 امتیاز

آزمون NAATI CCL Test: در صورت قبولی 5 امتیاز

مرحله 3: علایق خود را ثبت کنید

هنگامی که واجد شرایط بودن خود را مشخص و امتیازات خود را محاسبه کردید، گام بعدی این است که اظهار علاقه (EOI) خود را برای دولت استرالیا ارسال کنید. EOI یک فرم آنلاین است که در آن اطلاعاتی درباره خودتان، مهارت‌ها و صلاحیت‌هایی که دارید، ارائه می‌دهید.

دولت استرالیا از EOI شما برای ارزیابی درخواستتان و تعیین اینکه آیا از شما برای درخواست ویزای اقامت استرالیا دعوت شده است یا خیر، استفاده خواهد کرد.

مرحله 4: مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید

اگر برای درخواست ویزای PR از شما دعوت کردند، باید مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. ارائه درست و به موقع این مدارک از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند در تسریع روند دریافت اقامت به شما کمک کند. لازم به ذکر است که این مدارک بسته به درخواست ویزای شما متفاوت هستند.

به یاد داشته باشید که باید تمام مدارک شما قبل از ارسال به انگلیسی ترجمه و تأیید شده باشند.

مرحله 5: درخواست ویزای خود را ارسال کنید

پس از ارسال درخواست ویزای خود، دولت استرالیا به آن رسیدگی خواهد کرد. زمان پردازش ویزای اقامت استرالیا بسته به حجم درخواست‌های در حال پردازش می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین باید صبور باشید. همچنین می‌توانید وضعیت درخواست خود را به صورت آنلاین نیز بررسی کنید.

مرحله 6: صبر کنید تا ویزای شما صادر شود

هنگامی که تمام مراحل لازم را انجام دادید و درخواست ویزای خود را ارسال کردید، مرحله نهایی این است که منتظر اعطای ویزای خود باشید. زمان پردازش ویزا بسته به نوع ویزایی که انتخاب کرده‌اید، شرایط فردی شما و حجم درخواست‌هایی که توسط وزارت امور داخله رسیدگی می‌شوند، متفاوت خواهد بود.

در طول زمان پردازش ویزا، بهتر است به طور منظم پیشرفت درخواست خود را از طریق سیستم درخواست آنلاین دولت استرالیا بررسی کنید. همچنین ممکن است درخواست‌هایی برای اطلاعات یا مدارک اضافی دریافت کنید که باید فوراً آنها را ارائه دهید تا از تأخیر در پردازش درخواست خود جلوگیری کنید.

مرحله 7: به استرالیا سفر کنید

هنگامی که ویزای اقامت شما صادر شد، می‌توانید به استرالیا مهاجرت کرده و زندگی جدید خود را کنید. ویزای اقامت استرالیا این حق را به شما می‌دهد که به طور نامحدود در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنید و همچنین به مزایای مراقبت های بهداشتی و اجتماعی دسترسی داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که به عنوان یک مقیم دائم در استرالیا، تعهدات خاصی مانند: پرداخت مالیات و پایبندی به قوانین و مقررات استرالیا دارید. همچنین ممکن است واجد شرایط درخواست شهروندی استرالیا پس از احراز شرایط خاص اقامت باشید.

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به استرالیا

وزارت مهاجرت استرالیا سالانه فهرستی از مشاغلی را ارائه می‌دهد که به ثبات و توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کنند و بیشتر از مشاغل دیگر مورد نیاز هستند. با توصیه‌های وزارت آموزش و پرورش، فهرست مهارت‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت (MLTSSL) و فهرست مشاغل کوتاه‌مدت (STSOL) به‌روزرسانی می‌شود.

دانشجویانی که قصد دریافت اقامت استرالیا به صورت دائمی را دارند، باید رشته مناسبی را انتخاب کنند که در سال‌های آینده به طور مداوم مورد تقاضا باشد.

پرستاری و پزشکی

جمعیت رو به رشد استرالیا به کادر پزشکی بسیار ماهر آن در ارائه مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارد. رشته‌های پزشکی و پرستاری هزاران دانشجوی بومی و بین‌المللی را جذب می‌کنند. استرالیا دوره‌های پرستاری بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی دارد.

در لیست مهارت‌های مرتبط با این دو رشته می‌توان به عبارت‌اند از: پرستاری (مراقبت از سالمندان، کودکان و خانواده، ناتوانی رشدی و…)، مامایی و تخصص‌های مختلف پزشکی اشاره کرد. قبل از هر چیز بهتر است تا شرایط اقامت استرالیا برای پزشکان و پرستاران را بررسی کنید.

آموزش و تدریس

استرالیا به عنوان یکی از کشورهای با استانداردهای آموزشی عالی در سراسر جهان شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که به دنبال مشاغل آموزشی هستند، می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

معلم پیش دبستان و ابتدایی، معلم دبیرستان، مدرس دانشگاه، معلم آموزش حرفه‌ای، معلم انگلیسی به زبان‌های دیگر و… از فرصت‌های شغلی این حوزه هستند.

آشپزی و شیرینی پزی

دوره‌های آموزشی در زمینه آشپزی و هتل‌داری نه تنها نوید یک حرفه هیجان‌انگیز را می‌دهند، بلکه پتانسیل دریافت اقامت استرالیا را نیز دارند. دانشجویان پرشور از طریق آموزش با کیفیت استرالیا و تجربیات کاری در حرفه خود سرمایه گذاری می‌کنند.

مشاغل مرتبط با آشپزی، شیرینی‌پزی و مهمانداری در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا برای دریافت اقامت دائم این کشور قرار دارند.

کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT)

سرعت پیشرفت تکنولوژی باعث ایجاد دوره‌های آموزشی متعدد کامپیوتر و فناوری اطلاعات در استرالیا شده است. متخصص سخت افزار، نرم افزار، شبکه، امنیت، دوره‌های توسعه وب سایت و… از جمله مشاغل مورد نیاز در این حوزه هستند که مهاجرت به استرالیا و دریافت اقامت دائم این کشور را آسان می‌کنند.

از موردتقاضاترین مشاغل حوزه ICT در استرالیا می‌توان به تحلیلگر کسب و کار ICT، تحلیلگر سیستم، برنامه‌نویس تحلیلگر، برنامه‌نویس توسعه دهنده، مهندس نرم افزار، مهندس شبکه و سیستم‌های کامپیوتری، تستر نرم افزار، مهندس پشتیبانی ICT و توسعه دهنده وب اشاره کرد.

مهندسی

استرالیا یکی از پیشتازان برتر در زمینه مهندسی است. دانشجویان بین‌المللی برای یادگیری و شروع کار خود در تخصص‌های مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند. مهندسان، راه‌حل‌ها، نوآوری‌ها و راه‌حل‌های عملی را برای چالش‌های روزمره ارائه می‌دهند. آنها همچنین طراحی، ایجاد، ساخت، تولید، نوآوری و اختراع می‌کنند.

مهندسین در استرالیا برای رفع نیازهای کشور در جنبه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. مشاغل مورد نیاز استرالیا  در این زمینه عبارت‌اند از: مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی عمران، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی هوافضا، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و…

حسابداری

در میان رشته‌های برتر برای دانشجویان بین‌المللی، دوره حسابداری هزاران دانشجو را که مشتاق تبدیل شدن به حسابداران یا حسابرسان موفق هستند، می‌پذیرد. اقتصاد قوی و در حال رشد استرالیا فرصت‌هایی را برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فراهم می‌کند تا مسیر شغلی خود را دنبال کنند.

حسابداران در پیش‌بینی بودجه، تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری‌های شرکت، تحقیق و توسعه کشور شرکت دارند. برخی از مشاغل واجد شرایط در این حوزه برای دریافت اقامت استرالیا عبارت‌اند از: حسابدار عمومی، حسابدار مدیریت، حسابدار مالیاتی و…

دریافت بی‌دردسر اقامت استرالیا با افدل گروپ

محبوبیت استرالیا در بین ایرانیان برای مهاجرت انکارناپذیر است و روزبه‌روز به آمار مهاجرت به استرالیا افزوده می‌شود؛ اما چگونه می‌توان بدون دردسر و در سریع‌ترین زمان ممکن ویزای استرالیا را دریافت کرد؟ تنها با دریافت مشاوره تخصصی و پیدا کردن روش مناسب می‌توانید به این هدف برسید.

کارشناسان افدل گروپ با سابقه درخشان خود می‌توانند همراه خوبی در این مسیر برای شما باشند. فرقی نمی‌کند که قصد تحصیل در استرالیا را داشته باشید یا روش سرمایه گذاری در استرالیا را انتخاب کنید؛ در هر صورت می‌توانید روی کمک مشاوران افدل حساب کنید.

اگر رویای زندگی در استرالیا را در سر می‌پرورانید، خرید ملک نیز یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور است که شما را به دریافت اقامت دائم استرالیا نزدیک می‌کند؛ اما باید چالش‌های آن را بشناسید! اینجاست که نقش مشاوره‌های تیم افدل نمایان می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید ملک در استرالیا و همچنین برآورد هزینه زندگی در استرالیا با مشاوران مجرب ما در تماس باشید.

مشاوره تخصصی رایگان

 

۱۵ دقیقه مشاوره رایگان تخصصی در اولین جلسه مشاوره توسط کارشناسان مجرب ما به شما ارایه می گردد.
 
مشاوره تخصصی رایگان
باما تماس بگیرید
Tell :00971045540365

سابقه درخشان و طولانی

 

گروه مهاجرتی افدل  با بیش از ۱۵ سال سابقه و تجربه ای شگرف ، تجربه ای منحصر بفرد را برای شما رقم خواهد زد.

15 سال تجربه درخشان
در اختیار شما با ما در ارتباط باشید!

بیش از ۵۰۰ پرونده موفق در سال

 

کارشناسان خبره و تیم مجرب ما افتخار بالاترین حجم پرونده های مهاجرتی موفق را در رزومه خود دارد.
 
افتخار ما رضایت شما
رضایت شما اولویت کار تیم ماست.

سؤالات متداول

1. به چه مدرکی برای دریافت اقامت استرالیا نیاز دارم؟

مدرک آیلتس با نمره حداقل 6.5

 

2. آیا دریافت ویزای کاری استرالیا به سابقه کاری نیاز دارد؟

بله شما باید حداقل 2 سال سابقه کاری در شغلی که درخواست داده‌اید، داشته باشید.

3. آیا مدرک تحصیلی در بالا رفتن امتیاز برای ویزای استرالیا تأثیر دارد؟

بله هر چه مدرک شما بالاتر باشد، امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد.

4. چقدر طول می‌کشد تا ویزای استرالیا صادر شود؟

بستگی به شرایط دارد؛ اما معمولاً 6 تا 8 ماه طول می‌کشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *