آیا خدمات بهداشت امارات رایگان هستند؟ {شماره‌ اورژانس 998}

بهداشت امارات

معرفی سیستم بهداشت امارات

اگر قصد مهاجرت به امارات را دارید، احتمالاً می‌خواهید بدانید که سیستم بهداشت امارات چگونه است. سیستم بهداشت و درمان امارات به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود و مهاجران خارجی نیز می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی در این کشور استفاده کنند.

اما این تمام ماجرا نیست؛ برای زندگی در امارات باید اطلاعات دقیق‌تری درباره بهداشت امارات و مسائل پیرامون آن کسب کنید. پس در این مقاله با ما همراه شوید تا اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید.

سیستم بهداشت امارات

پادکست : بهداشت امارات

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

مزایای استفاده از خدمات بهداشت امارات

بهره‌مندی از خدماتی که در حوزه درمانی و پزشکی امارات ارائه می‌شوند، مزایای زیادی برای شهروندان و مهاجران خارجی دارند؛ زیرا کیفیت این خدمات بالا است و کسانی که برای مشاغل پزشکی و پرستاری در امارات انتخاب می‌شوند، باید آزمون‌های زیادی را پشت سر بگذرانند.

از مهم‌ترین مزایای استفاده از خدمات سیستم بهداشت امارات عبارت‌اند از:

 • کیفیت بالای مراقبت‌های پزشکی
 • استفاده از فناوری‌های نوآورانه پزشکی
 • رواج زبان انگلیسی در مراکز مراقبت‌های بهداشتی خصوصی

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

 

آیا خدمات بهداشت امارات رایگان هستند؟

خدمات مراقبت‌های بهداشتی عمومی امارات توسط مقامات نظارتی مختلف در سراسر کشور اداره می‌شوند. وزارت بهداشت و پیشگیری، سازمان بهداشت ابوظبی (HAAD)، سازمان بهداشت دبی (DHA) و وزارت بهداشت امارات (EHA) بر این سیستم نظارت می‌کنند.

امارات خدمات بهداشتی عمومی رایگان را به شهروندان اماراتی ارائه می‌دهد؛ اما مهاجران خراجی باید برای درمان در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها هزینه‌های بالاتری بپردازند. با این حال، این هزینه‌ها یارانه‌ای هستند و استاندارد مراقبت و بهداشت در هر دو مرکز دولتی و خصوصی بالا است.

خدمات بهداشت امارات

آیا در امارات به بیمه درمانی نیاز داریم؟

بدون داشتن بیمه درمانی نمی‌توانید ویزای اقامت امارات را دریافت کنید. برخلاف اتباع اماراتی، مهاجران باید بیمه درمانی خصوصی یا دولتی در امارات داشته باشند. این موضوع در شهرهای مهاجرنشینی مانند: ابوظبی، دبی و شارجه بسیار مهم است.

قوانین مربوط به صدور بیمه درمانی از سوی کارفرما در شهرهای مختلف امارات به این صورت هستند:

 • ابوظبی: کارفرمایان موظف هستند تا برای کارکنان خود و همچنین چهار نفر تحت تکفل آن‌ها (همسر و حداکثر سه فرزند زیر 18 سال) بیمه درمانی صادر کنند.
 • دبی: کارفرمایان باید به کارکنان خود بیمه درمانی ارائه دهند؛ اما آنها ملزم به پوشش افراد تحت تکفل نیستند.
 • شارجه و شهرهای شمالی امارات: کارفرمایان ملزم به ارائه بیمه درمانی برای کارکنان خود نیستند.

کارت سلامت امارات متحده عربی

سیستم بهداشت در دبی این‌گونه است که اگر کارفرمای شما یا کارفرمای همسرتان پوشش بیمه درمانی ارائه نمی‌دهد، باید برای دریافت کارت سلامت اقدام کنید. کارت سلامت، پوشش اولیه مراقبت‌های بهداشتی مشابه آنچه اتباع اماراتی از طریق مراقبت‌های بهداشتی عمومی دریافت می‌کنند را ارائه می‌دهد.

مهاجرانی که مایل به استفاده از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی هستند، باید دارای کارت سلامت باشند؛ بنابراین حتی اگر تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی هستید، عاقلانه است که برای دریافت کارت سلامت برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی اقدام کنید.

سیاست‌های بهداشت امارات در بخش خصوصی ممکن است همه درمان‌ها را پوشش ندهند و در برخی موارد ممکن است مراجعه به بیمارستان یا کلینیک دولتی ارزان‌تر باشد.

انواع طرح‌های بیمه سلامت در امارات

اگر قصد سفر، زندگی و مهاجرت به دبی را دارید، باید با شرایط بیمه در امارات متحده آشنا شوید. طرح‌های بیمه درمانی در امارات در مقایسه با کشورهای اروپایی یا آمریکای شمالی استاندارد هستند. بیشتر ارائه‌دهندگان بیمه خصوصی چهار نوع اصلی از طرح‌های بیمه درمانی را ارائه می‌دهند که همه شهروندان را پوشش می‌دهند.

طرح‌های بیمه سلامت در امارات

طرح‌های مختلف بیمه سلامت در سیستم بهداشت امارات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • طرح‌های فردی: برای یک فرد یا یک خانواده که به دنبال بیمه درمانی جامع امارات هستند، کاربرد دارد.
 • طرح‌های خانواده: این طرح‌ها می‌توانند ارزش زیادی با تخفیف‌های واجد شرایط خانوادگی ارائه دهند.
 • طرح‌های گروهی: برای سیاست‌هایی با بیش از 20 عضو، تخفیف‌های قابل توجه و سایر مزایا را ارائه می‌دهند.
 • طرح‌های مسافرتی: این طرح‌ها برای افراد و گروه‌هایی که مرتباً به امارات سفر می‌کنند، مناسب هستند. این برنامه‌ها معمولاً سطح بالایی از انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند و می‌توانند مطابق با برنامه سفر شما تنظیم شوند.

زایمان در امارات متحده عربی

خوشبختانه با توجه به استانداردهای بالای امارات در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی پیشرفته، می‌توانید مطمئن باشید که زایمان در این کشور بدون نگرانی خواهد بود؛ زیرا سیستم بهداشت امارات، خدمات باکیفیتی را برای تضمین سلامت مادر و فرزند ارائه می‌دهد.

متأسفانه زایمان در امارات، اجازه شهروندی یا اقامت دائم را نمی‌دهد. یک کودک مهاجر که در امارات به دنیا آمده است، تنها در صورتی شهروند محسوب می‌شود که یکی از والدینش تابعیت امارات داشته باشد.

اگر فرزند شما تابعیت امارات متحده عربی را دریافت کند، زندگی بسیار راحتی خواهد داشت. دولت امارات متحده عربی به خاطر هزینه‌های هنگفت برای ساکنانش که شامل درآمد معاف از مالیات است و مهاجران نیز از آن برخوردار هستند، مشهور است.

زایمان در امارات متحده عربی

نکاتی که باید در مورد زایمان در امارات بدانید؛ عبارت‌اند از:

 • به دلیل پایبندی شدید امارات متحده عربی به اسلام، پزشک زنان شما باید زن باشد.
 • بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی به شوهرتان اجازه می‌دهند تا هنگام زایمان شما در اتاق باشد و برخی حتی به او اجازه می‌دهند تا یک شب در اتاق شما بماند.
 • زایمان در خانه ممنوع است! شما باید نوزاد خود را در یک بیمارستان دولتی یا خصوصی به دنیا بیاورید.
 • برای نوزادانی که در بیمارستان‌های دولتی متولد می‌شوند، گواهی تولد عربی به صورت خودکار صادر می‌شود. برای نوزادانی که در بیمارستان‌های خصوصی به دنیا می‌آیند، والدین باید برای دریافت گواهی تولد به وزارت بهداشت امارات محل اقامت خود مراجعه کنند.

امکانات بهداشتی و درمانی در امارات

سیستم بهداشت امارات با امکانات و تجهیزات پیشرفته‌ای که دارد، خدمات باکیفیتی را به بیماران ارائه می‌دهد. این امکانات شامل مراکز مختلف درمانی دولتی و خصوصی، کلینیک‌های پزشکی و دندانپزشکی، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و… هستند. امکانات رفاهی امارات در حوره بهداشت شامل موارد ذیل می شوند.

امکانات بهداشتی و درمانی در امارات

مراکز درمانی و کلینیک‌های امارات

اولین گزینه برای تماس جهت رسیدگی به مشکلات پزشکی غیر اورژانسی، پزشک خانواده است. این پزشکان در مراکز مختلفی فعالیت دارند و داروهای اولیه و اورژانسی را در موارد ضروری تجویز می‌کنند. در حالی که برخی از کلینیک‌های پزشکی به صورت شبانه‌روزی باز هستند، برخی دیگر ساعات کاری منظمی دارند.

معمولاً مراکز درمانی امارات از 7:30 تا 22:00 در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه و 7:30 تا 14:00 در روز جمعه باز هستند. ساعات کاری مراکز درمانیِ سیستم بهداشت امارات در آخر هفته متفاوت است. به خاطر داشته باشید که تعطیلات رسمی مانند: عید و رمضان نیز می‌تواند بر ساعت کاری مراکز درمانی در امارات تأثیر بگذارند.

داروخانه‌های امارات

داروهای تجویزی را می‌توان از یک داروخانه محلی که معمولاً در داخل یا نزدیکی یک مرکز بهداشت یا بیمارستان قرار دارد، تهیه کرد. اگرچه داروخانه‌ها طیف وسیعی از محصولات دارویی را در اختیار دارند، برخی از داروهای استاندارد ممکن است در دسترس نباشند.

داروهایی مانند برخی از داروهای ضد افسردگی و روان‌گردان در امارات کنترل می‌شوند و واردات آنها از کشورهای دیگر می‌تواند عواقب شدیدی را در پی داشته باشد. شما می‌توانید لیستی از داروهای کنترل شده را در وب‌سایت دولت امارات پیدا کنید.

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

بیمارستان‌های امارات

اگر در شرایط اضطراری هستید و به آمبولانس نیاز دارید، می‌توانید با شماره اورژانس 998 تماس بگیرید. اگر منتظر ماندن برای اورژانس تهدیدی برای سلامتی بیمار نیست، می‌توانید به یکی از بیمارستان‌های نزدیک مراجعه کنید.

در سال 2020، حدود 53 بیمارستان دولتی و 109 بیمارستان خصوصی در امارات وجود داشت. این تعداد شامل امکانات تخصصی مانند بیمارستان‌های زنان و کودکان هستند؛ در حال حاضر تعداد مراکز درمانی و بیمارستان‌های سیستم بهداشت امارات بیشتر شده است.

بسته به طرح بیمه خود می‌توانید انتظار داشته باشید که در یک اتاق خصوصی یا یک اتاق مشترک چهار یا پنج تخته بمانید. بیماران بیمارستان معمولاً به وای‌فای، تلویزیون کابلی و سرویس غذا در اتاق دسترسی دارند.

متخصصان سیستم بهداشت امارات

برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در امارات متحده عربی ممکن است با متخصصان مختلفی سروکار داشته باشید. پزشکان عمومی و متخصص، دندانپزشکان، پرستاران و سایر اعضای کادر درمان در امارات آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.

با توجه به افزایش چشمگیر مهاجرت پزشکان به امارات و استخدام نیروهای متخصص از سراسر جهان، کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی در این کشور بسیار بالا است.

متخصصان سیستم بهداشت امارات

دندانپزشکان در امارات

برخی از دندانپزشکان امارات در مراکز درمانی کار می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر از آن‌ها کلینیک‌های خصوصی خود را دارند. در سال 2023، بیش از 7000 دندانپزشک در کشور مشغول به کار هستند و هزینه دریافتی آنها متفاوت است.

مراقبت از دندان همیشه در بیمه‌نامه درمانی شما گنجانده نشده است؛ بنابراین قبل از تعیین وقت، حتماً پوشش بیمه خود را بررسی کنید. معاینات منظم دندانپزشکی معمولاً سالی یک بار انجام می‌شوند؛ اگرچه برخی از دندانپزشکان اصرار دارند که هر شش ماه یک بار مراجعه کنید.

آنها ممکن است وظایف خاصی را به دستیاران دندانپزشکی محول کنند و در صورت لزوم شما را به یک متخصص ارجاع دهند. از این رو می‌توان گفت که دندانپزشکی نقش مهمی در سیستم بهداشت امارات متحده عربی دارد.

تمامی دندانپزشکانی که در امارات فعالیت می‌کنند، آزمون dha دبی دندانپزشکی را گذرانده‌اند و تخصص کافی را برای درمان بیماری‌های دهان و دندان دارند.

پزشکان و متخصصان امارات

در سال 2023، حدود 30000 پزشک و تقریباً 58000 پرستار در امارات مشغول به کار هستند. از میان پزشکان، بیش از 17000 (65.2 درصد) در بخش خصوصی کار می‌کنند. به این ترتیب، پیدا کردن پزشک یا متخصص در سیستم بهداشت امارات نسبتاً ساده است.

برای تعیین وقت ملاقات با پزشک مورد نظر خود می‌توانید با PHCSS یا بیمارستان تماس بگیرید. PHCSS اغلب با مشکلات پزشکی مانند: پزشکی خانواده، معاینات استاندارد زنان و زایمان، غربالگری سرطان و سایر مراقبت‌های اولیه سروکار دارد.

با این حال، با بیمه درمانی خصوصی می‌توانید پزشک خانواده را رها کنید و مستقیماً با مرکز بهداشت یا بیمارستان تماس بگیرید. توجه داشته باشید که همه این پزشکان، آزمون dha دبی و امارات را پشت سر گذاشته‌اند و تخصص کافی را دارند.

پزشکان و متخصصان امارات

شماره‌های اضطراری در سیستم بهداشت امارات

اگر در شرایط اضطراری تهدیدکننده زندگی هستید، می‌توانید با شماره اورژانس 998 تماس بگیرید. این شماره رایگان است و اپراتور به زبان‌های مختلف از جمله عربی و انگلیسی صحبت می‌کند. در صورتی که با مشکلات دیگری نیز مواجه شدید، شماره‌های ارائه شده در جدول زیر می‌توانند به شما کمک کنند.

نام مرکز اورژانسی شماره تماس
هلال احمر 800733
اورژانس سلامت روان 8004673

ثبت شکایت از سیستم بهداشت امارات

اگر می‌خواهید مشکلی را گزارش دهید یا شکایت پزشکی ارائه کنید، ابتدا باید با مرکز بهداشت تماس بگیرید. پس از آن نیز می‌توانید گزارش رسمی خود را از روش‌های زیر ثبت کنید:

 • EHS : برای مشکلات بیمارستان‌های دولتی می‌توانید از این طریق اقدام کنید؛ این روند می‌تواند تا 12 هفته طول بکشد.
 • MoHaP: برای مشکلات مربوط به امکانات مراکز درمان خصوصی در شهرهای شمالی امارات (عجمان، فجیره، رأس‌الخیمه، شارجه، ام القوین) از این طریق اقدام کنید؛ این روند می‌تواند تا 45 روز طول بکشد.
 • اداره بهداشت دبی: برای مسائل مربوط به مراکز بهداشتی در دبی از طریق این اداره پیگیری کنید؛ این روند بین 1 تا 6 ماه طول می‌کشد.
 • وزارت بهداشت امارات: این وزارت برای بررسی مسائل مربوط به کلینیک یا مرکز پزشکی در ابوظبی راه‌اندازی شده است؛ این روند به موقع حل خواهد شد، اما ممکن است ماه‌ها طول بکشد.
 • شکایت از سیستم بهداشت امارات

مهاجرت کادر درمان با افدل گروپ

در شرایطی که آمار مهاجرت کادر درمان به کشور امارات رو به افزایش است و این کشور به نیروهای متخصص نیاز دارد، طبیعی است تا بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت به دبی و امارات اقدام کنند. اطلاعات کافی در این زمینه ندارید؟ نگران نباشید؛ افدل گروپ در کنار شماست تا در این راه تنها نباشید!

به عنوان پزشک یا پرستار برای دریافت اقامت دبی و امارات لازم است تا نسبت به شرایط آن و مدارک لازم اطلاعات کافی داشته باشید. تیم افدل به شما کمک می‌کند تا از جدیدترین اخبار و شرایط اطلاع پیدا کنید و مهاجرتی بی‌دردسر داشته باشید.

کادر درمان برای اخذ اقامت خود در امارات به شرکت در آزمون پرومتریک، دریافت گواهی گوداستندینگ و دیتا فلو نیاز پیدا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی به اینستاگرام افدل مراجعه فرمایید و از روش های مختلف با کارشناسان ما در تیم افدل در ارتباط باشید.

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

در انتها

سیستم بهداشت امارات پیشرفت‌های زیادی را تجربه در سال‌های اخیر کرده و در حال حاضر از استانداردهای جهانی برخوردار است. اگر جزو کادر درمان هستید، مهاجرت به امارات می‌تواند ایده خوب و آینده‌نگرانه‌ای برای شما و خانواده‌تان باشد؛ زیرا کشور امارات به نیروی متخصص نیاز دارد و دستمزدها در این کشور بالا هستند.

همچنین در صورتی که به تأسیس کلینیک پزشکی در امارات متحده عربی تمایل دارید، می توانید با اطلاع از جدیدترین شرایط تأسیس کلینیک پزشکی در دبی و قوانین مربوطه نسبت به راه اندازی مرکز درمانی خود اقدام کنید. همچنین می توانید با مشورت کارشناسان ما درباره روش های سرمایه گذاری مانند خرید خانه در دبی نیز فکر کنید!

سؤالات متداول

 1. بیمه درمانی در دبی چگونه است؟

کارفرمایان باید به کارکنان خود بیمه درمانی ارائه دهند؛ اما آنها ملزم به پوشش افراد تحت تکفل نیستند.

 1. طرح‌های گروهی سیستم بهداشت امارات برای چند نفر صادر می‌شود؟

معمولاً بیشتر از 20 نفر

 1. شماره تماس اورژانس امارات چند است؟

998

سایر مقالات:

10نکته مهم افتتاح حساب بانکی در دبی-مهاجرت آسان با افدل گروپ
10شرط مهم انتقال حیوانات خانگی به دبی+قوانین و شرایط مربوطه
اقامت کادر درمان در دبی 2024+دریافت ویزای طلایی دبی کادردرمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *