شرایط و قوانین دریافت گواهینامه در دبی + لیست هزینه 2024

دریافت گواهینامه در دبی

راهنمای دریافت گواهینامه در دبی

لذت رانندگی در خیابان‌های لوکس دبی را تجربه کنید!

اگر شما هم به ‌تازگی به دبی مهاجرت کرده‌اید، باید بدانید دریافت گواهینامه در دبی یکی از کار‌هایی است که باید آن را در اولویت قرار دهید. برای رفت‌وآمد و زندگی در دبی داشتن گواهینامه رانندگی موضوع بسیار مهم و حیاتی است که محدودیت خاصی نداشته و هرکسی می‌تواند نسبت به دریافت آن اقدام کند.

اگر از پرداخت هزینه‌های سنگین تاکسی یا اجاره ماشین در دبی خسته شد‌ه‌اید و دلتان می‌خواهد با ماشین شخصی خود در خیابان‌های دبی رانندگی کرده و از زیبایی‌های این شهر لذت ببرید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا به شما بگوییم چگونه باید نسبت به دریافت گواهینامه در دبی اقدام کنید.

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

پادکست : شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در دبی

 

شرایط دریافت گواهینامه در دبی

دریافت گواهینامه در دبی یک فرایند نسبتاً پیچیده است که با ایران متفاوت بوده و لازم است شما مدارک و شرایط خاصی را فراهم کرده و بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم گواهینامه خود را دریافت کنید. در ادامه به هرآنچه لازم است درمورد قوانین دریافت گواهینامه در دبی بدانید خواهیم پرداخت.

شرایط دریافت گواهینامه در دبی

ارائه مدارک لازم

برای اخذ گواهینامه رانندگی در دبی برای افراد غیربومی به یک سری الزامات و مدارک نیاز است که از مهم‌ترین آن‌ها باید به پاسپورت و ویزا اشاره کنیم. کلیه مهاجرانی که قصد دارند گواهینامه رسمی‌ دبی را دریافت کنند باید پاسپورت و ویزای خود را ارائه دهند.

کارت شناسایی امارت از دیگر مدارک اجباری برای تمامی‌ ساکنان امارات از جمله مهاجران است و برای دریافت گواهینامه در دبی باید کارت شناسایی معتبر امارات را داشته باشید. اگر از طریق ویزای کاری به دبی مهاجرت کرده‌اید یا در یکی از مراکز این شهر مشغول به کار هستید، باید گواهی عدم اعتراض نیز ارائه دهید.

این گواهی یک توصیه‌نامه از سوی کارفرمای شما است که نشان می‌دهد وی هیچ گونه مخالفتی با دریافت گواهینامه رانندگی شما ندارد. مدرک بعدی گواهی مبنی بر اثبات اقامت است که نشان می‌دهد شما از اقامت موقت یا دائم دبی برخوردار هستید و سفر به دبی با هیچ مشکلی روبرو نخواهد شد.

آخرین مدرک لازم نیز گواهی بینایی سنجی است که از مهم‌ترین مدارک دریافت گواهینامه در دبی بوده و شما می‌توانید آن را به شکل رسمی‌ از اداره راه و حمل‌ونقل شهر دبی (RTA) دریافت کنید. برای انجام تست بینایی نیز باید به یکی از مراکز معتمد سازمان RTA مراجعه کنید.

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

 

تأثیر ویزای دبی

رانندگی در دبی برای مهاجران و افراد غیربومی به نوع ویزای آن‌ها بستگی دارد. برای مثال ایرانیانی که به کمک ویزای توریستی دبی در این شهر اقامت دارند، می‌توانند یا از خودرو‌های کرایه‌ای برای رفت‌وآمد استفاده کنند یا به جهت آسایش بیشتر برای دریافت گواهینامه بین‌المللی در دبی اقدام کنند.

درواقع اگر قصد اقامت دائم در امارات را ندارید و به عنوان توریست به این کشور سفر کرده‌اید، نیازی به دریافت گواهینامه امارات نداشته و تنها با اخذ گواهینامه بین‌المللی می‌توانید از رانندگی در محله‌های دبی و گشت‌وگذار در این شهر بی‌نظیر لذت ببرید. دریافت گواهینامه بین‌المللی برای گردشگران راحت‌تر از گواهینامه امارت است.

رانندگی در دبی

توجه داشته باشید که زمان اعتبار گواهینامه بین‌المللی در یک کشور حدود ۳ الی ۶ ماه است و اگر جزو افرادی هستید که با ویزای کاری یا تحصیلی اقامت دبی را دریافت کرده‌اید، نمی‌توانید برای مدت طولانی از این نوع گواهینامه استفاده کرده و باید با شرکت در کلاس‌های آموزشی نسبت به دریافت گواهینامه در دبی اقدام کنید.

اگر از ویزای طلایی امارات برخوردار هستید، باید بدانید این افراد با داشتن گواهینامه معتبر در کشور خود نیازی به شرکت در کلاس‌های آموزش رانندگی در دبی نداشته و تنها لازم است در آزمون‌های رانندگی قبول شده و گواهینامه خود را دریافت کنند.

البته در این زمینه باید توجه داشته باشید که کشوری که در آن گواهینامه قبلی خود را دریافت کرده‌اید باید مورد قبول بوده و گواهینامه آن کشور اعتبار کافی را در امارات داشته باشد؛ زیرا امارات قوانین خاص و سخت‌گیرانه‌ای برای رانندگی داشته و گواهینامه هر کشوری در امارات اعتبار ندارد.

کشور‌های استثنا

گواهینامه برخی از کشور‌ها از اعتبار کافی در امارات متحده عربی برخوردار نیست و شما باید توجه کنید که گواهینامه قبلی شما از این دسته نباشد؛ اما اگر گواهینامه شما در امارات معتبر باشد، تنها کافی است آن را به زبان عربی ترجمه کرده یا در کنسولگری کشور موردنظر در دبی کار معادل سازی آن را انجام دهید.

در ادامه می‌توانید لیست کشورهایی که برای رانندگی در دبی نیازی به کلاس‌های آموزشی ندارند را مشاهده کنید که اغلب شامل کشور‌های اروپایی و امریکایی و برخی از کشور‌های آسیایی هستند:

 • استرالیا
 • ژاپن
 • عربستان سعودی
 • قطر
 • رومانی
 • ترکیه
 • آفریقای جنوبی
 • سوئیس
 • سنگاپور
 • اسپانیا
 • سوئد
 • بریتانیا
 • لهستان
 • پرتغال
 • نروژ
 • عمان
 • ایرلند
 • یونان
 • ایتالیا
 • کره جنوبی
 • کویت
 • بحرین
 • بلژیک
 • کانادا
 • فرانسه
 • آلمان
 • دانمارک
 • فنلاند
 • یونان
 • موارد دیگر

محدودیت سنی

از مهم‌ترین قوانین دریافت گواهینامه در دبی باید به شرایط سنی افراد شرکت کننده اشاره کنیم. متقاضیان با داشتن حداقل ۱۷ سال سن می‌توانند به منظور شرکت در آموزش‌های رانندگی در دبی اقدام کنند. این شرایط و محدودیت سنی معمولاً برای اجاره ماشین در دبی هم در نظر گرفته می شود.

قوانین دریافت گواهینامه در دبی

به طور کلی حداقل سن قانونی برای دریافت گواهینامه در دبی در زمینه‌های مختلف شامل موارد زیر است:

حداقل ۱۷ سال موتورسیکلت و خودرو‌های ویژه افراد ناتوان و کم‌توان
حداقل ۱۸ سال خودرو‌های سبک
حداقل ۲۰ سال خودرو‌های سنگی و تراکتور
حداقل ۲۱ سال اتوبوس

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

مراحل دریافت گواهینامه در دبی

متقاضیان مهاجرت به امارات و دریافت گواهینامه در دبی باید بعد از تکمیل مدارک لازم، انجام تست‌های پزشکی و پرداخت هزینه‌های اولیه در یکی از مؤسسات معتبر آموزش رانندگی در دبی ثبت‌نام کنند. در قدم بعدی کلاس‌های تئوری و عملی به شکل منظم پیش رفته تا افراد مهارت لازم جهت رانندگی را کسب کنند.

شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی

مدت زمان کلاس‌های گواهینامه در دبی بر اساس تجربه و میزان سابقه رانندگی شما متغیر خواهد بود؛ اما به طور کلی هر شخصی باید حداقل ۱۰ ساعت آموزش تئوری را پشت سر بگذارد. درمورد تعداد جلسات نیز باید بگوییم بر اساس نوع گواهینامه و وسیله نقلیه موردنظر شامل ۸ الی ۹ جلسه کلاس آموزشی است.

شما می‌توانید کلاس‌های تئوری دریافت گواهینامه در دبی را به شکل آنلاین و غیرحضوری نیز سپری کنید. درمورد تعداد جلسات آموزش عملی لازم است بدانید بر اساس سابقه شخص و توانایی‌های وی به ۱۰ الی ۲۰ ساعت تمرین و کلاس عملی نیاز است.

دریافت گواهینامه در دبی

برای مثال اگر جزو افرادی هستید که قبلاً گواهینامه نگرفته و سابقه رانندگی ندارید، باید حدود ۲۰ ساعت کلاس عملی پشت سر بگذارید. همچنین افرادی با سابقه ۲ الی ۵ سال رانندگی به ۱۵ ساعت آموزش عملی و رانندگانی با بیش از این مقدار تجربه تنها به ۱۰ ساعت کلاس نیاز دارند.

کلاس‌های آموزش رانندگی در دبی به ۳ زبان انگلیسی، عربی و اردو ارائه می‌شوند که داوطلبان می‌توانند به خواست خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند؛ اما آزمون‌های نهایی به ۱۹۵ زبان دنیا برگزار می‌شوند. بعد از اتمام کلاس‌های تئوری و عملی لازم است در آزمون‌های رانندگی شرکت کرده و آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید.

آزمون تئوری

از مهم‌ترین بخش‌هایی که سبب شده است فرایند دریافت گواهینامه در دبی سخت و پیچیده شود باید به ۳ مرحله‌ای بودن آزمون‌های رانندگی در دبی اشاره کرد. توجه داشته باشید که شما برای راه یافتن به آزمون بعدی باید مرحله قبلی را با موفقیت سپری کرده باشید. اولین آزمون رانندگی در دبی آزمون تئوری است.

شما بعد از پایان جلسات آموزشی خود می‌توانید در این آزمون شرکت کنید که شامل ۳ بخش بوده و مرجع آن همان کتاب آموزشی است که قبلاً در اختیار شما قرار گرفته است. تعداد سؤالات بخش اول و دوم ۳۵ سؤال بوده و مربوط به قوانین رانندگی، تابلو‌ها، ترافیک و غیره است.

بخش سوم آزمون تئوری به شکل ویدئویی برگزار می‌شود و شما باید موقعیت‌های پر ریسک شبیه‌سازی‌شده را در این ویدئو تشخیص داده و عملکرد صحیحی در برخورد با آن‌ها نشان دهید. این آزمون نیز به زبان‌های انگلیسی یا عربی برگزار می‌شود.

آزمون پارکینگ

از دیگر مراحل دریافت گواهینامه در دبی باید به آزمون پارکینگ اشاره کنیم که بعد از قبولی در آزمون تئوری می‌توانید در آن شرکت کنید. این آزمون در مؤسسات آموزش رانندگی در دبی برگزار شده و شما باید در زمینه انواع پارک کردن خودرو مهارت و تبحر خود را نشان دهید.

در واقع در این آزمون توانایی شما در دنده عقب، پارک دوبل، پارک روی شیب و موارد دیگر سنجیده می‌شود. شما تا ۵ بار می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. حتماً توجه داشته باشید که مردود شدن در هریک از این آزمون‌های رانندگی سبب اتلاف وقت شما شده و هزینه‌های مالی مجدد در پی خواهد داشت.

آزمون‌های رانندگی در دبی

آزمون نهایی

بعد از موفقیت در دو آزمون قبلی نوبت به آزمون اصلی رانندگی می‌رسد که اگر در آن موفق عمل کنید، می‌توانید گواهینامه رسمی‌ امارات را دریافت کنید. آزمون نهایی که با نام آزمون جاده نیز شناخته می‌شود مشابه همان امتحان شهری است که برای دریافت گواهینامه در ایران انجام می‌شود.

این آزمون حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و به منظور بررسی مهارت‌های شما در حین رانندگی در جاده برگزار می‌شود. اگر در این آزمون مردود شوید، باید هفت جلسه آموزش ببینید. اگر هم آزمون نهایی را قبول شدید، کافی است تأییدیه قبولی را به همراه هزینه صدور گواهینامه به مراکز مربوطه ارائه کرده و گواهینامه خود را دریافت کنید.

پس در صورتی که می خواهید خودتان در دبی رانندگی کنید، لازم است تا گوهینامه خود را که جزو مهم ترین ملزومات سفر به دبی است، دریافت کنید.

هزینه دریافت گواهینامه در دبی

هزینه دریافت گواهینامه در دبی از ۵۵۰۰ الی ۷۰۰۰ درهم است و برای هر بار رد شدن باید ۴۰۰ الی ۱۱۰۰ درهم بپردازید. درمورد این هزینه باید بدانید هریک از مراحلی که پیش‌تر به آن‌ها پرداختیم هزینه خود را دارند و شما علاوه بر شرکت در کلاس‌های آموزشی و آزمون‌ها باید هزینه تست‌های پزشکی را نیز در نظر بگیرید.

 درواقع هزینه نهایی اموزش رانندگی به این موضوع بستگی دارد که شما تا چه حد در آزمون‌های رانندگی موفق عمل کنید. طبیعی است که هرچقدر بیشتر در امتحانات مردود شوید، لازم است هزینه بیشتری برای شرکت دوباره در آزمون و جلسات آموزشی موردنیاز بپردازید.

هزینه دریافت گواهینامه در دبی

 به طور کلی هزینه اخذ گواهینامه امارات به میزان نیاز شما، سابقه رانندگی، هزینه آموزشگاه، نوع پکیج آموزشی و دیگر عوامل بستگی دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. اگر اطلاعی درمورد هزینه و نوع پکیج‌های آموزش رانندگی در دبی ندارید، می‌توانید از جدول‌های زیر استفاده کنید:

پکیج ۱: برای افراد فاقد سابقه رانندگی

هزینه پکیج ۴۶۰۵ درهم
آموزش‌ها باز شدن فایل RTA ، باز شدن فایل آموزشگاه ۲۰ ساعت آموزش عملی و ۸ ساعت آموزش تئوری
آزمون‌ها امتحان آیین‌نامه، شهری آموزشگاه، امتحان پارکینگ آموزشگاه، امتحان پارکینگ RTA و شهری RTA
هزینه ۵ آزمون ۱۱۰۰ درهم

پکیج ۲: برای افراد دارای سابقه رانندگی ۲ الی ۵ ساله

هزینه پکیج ۳۸۴۰ درهم
آموزش‌ها باز شدن فایل آموزشگاه، باز شدن فایل RTA ، ۱۵ ساعت آموزش عملی و ۸ ساعت آموزش تئوری
آزمون‌ها امتحان آیین‌نامه، شهری آموزشگاه، امتحان پارکینگ آموزشگاه، شهری RTA و امتحان پارکینگ RTA
هزینه ۵ آزمون ۱۱۰۰ درهم

پکیج ۳: برای افراد دارای سابقه رانندگی ۵ سال به بالا

هزینه پکیج ۳۰۹۰ درهم
آموزش‌ها باز شدن فایل آموزشگاه، باز شدن فایل RTA، ۱۰ ساعت آموزش عملی و ۸ ساعت آموزش تئوری
آزمون‌ها امتحان پارکینگ آموزشگاه، امتحان آیین‌نامه، شهری آموزشگاه، شهری RTA و امتحان پارکینگ RTA
هزینه ۵ آزمون ۱۱۰۰ درهم

هزینه مردودی در هریک از امتحانات رانندگی دبی را نیز می‌توانید در جدول زیر مطالعه کنید:

امتحان آیین‌نامه ۲۹۳ درهم
پارکینگ آموزشگاه رایگان
پارکینگ RTA ۲۹۳ درهم
شهری آموزشگاه ۱۰۵ درهم برای آزمون مجدد و ۴ ساعت کلاس اجباری به ازای هر ساعت ۱۵۰ درهم
شهری RTA ۲۹۳ درهم برای آزمون مجدد و ۴ ساعت کلاس اجباری به ازای هر ساعت ۱۵۰ درهم

شماره تماس موسسه مهاجرتی افدل

با تیم افدل گروپ در کمترین زمان به دبی مهاجرت کنید!

اگر قصد مهاجرت به دبی را دارید و می‌خواهید در این شهر لوکس و مدرن زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنید، نیازمند مشاورانی هستید که در این مسیر پر پیچ‌وخم یاریگر شما بوده و از چالش‌های مسیر شما را آگاه کنند. در این زمینه بهتر است از مؤسساتی کمک بگیرید که سال‌هاست در این زمینه فعالیت گسترده دارند.

تیم مجرب و باسابقه افدل گروپ به پشتوانه تجربه و تخصص نیرو‌های خود، می‌تواند در کلیه امور سفر به دبی، مهاجرت به امارات، ویزای دبی، اقامت دبی و غیره به شما کمک کند تا با شناخت و آگاهی کامل در این زمینه قدم برداشته و زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید طعم خوش موفقیت و آسایش را تجربه کنید.

مهاجرت به دبی

سخن پایانی

داشتن گواهینامه رانندگی از اصلی‌ترین مدارک برای زندگی امروزی است و فرقی نمی‌کند در کجای دنیا باشید، به هر حال شما باید دیر یا زود برای دریافت گواهینامه اقدام کنید. دریافت گواهینامه در دبی برای کسانی که به این شهر مهاجرت کرده‌اند دغدغه مهمی‌ محسوب می‌شود و روی کیفیت زندگی آن‌ها در دبی تأثیرگذار است.

اگر تصمیم گرفته‌اید که برای دریافت گواهینامه در دبی اقدام کنید؛ اما چیزی درمورد هزینه و شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در امارات نمی‌دانید، لازم نیست نگران باشید؛ زیرا ما در این مطلب هرآنچه برای گرفتن گواهینامه در دبی نیاز دارید را در اختیار شما قرار دادیم.

 

سؤالات متداول

۱. کلاس‌های رانندگی دبی به چه زبانی برگزار می‌شوند؟

معمولاً این کلاس‌ها به زبان‌های عربی، انگلیسی و اردو ارائه می‌شوند.

۲. آیا گواهینامه ایران در دبی اعتبار دارد؟

خیر گواهینامه رانندگی ایران هیچ گونه اعتباری در امارات ندارد.

۳. گرفتن گواهینامه در دبی چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً دریافت گواهینامه در دبی به ۱ الی ۲ ماه زمان نیاز دارد.

سایر مقالات:

اخذ فوری ویزای سرمایه گذاری کانادا با افدل گروپ در سال 2024
11 سوغاتی امارات + فروشگاه‌های معتبر برای خرید سوغاتی در دبی
شرایط اخذ ویزای کاری موقت کانادا برای ایرانیان در2024+مشاوره

19 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *